Lietuvių inteligento vaizdinys jaunimo žurnale Aušrinė (1910–1914 m.)

OLGA MASTIANICA-STANKEVIČ

Lietuvos istorijos institutas, Kražių g. 5, 001108 Vilnius
El. paštas mastianica@gmail.com

XX  a. pirmaisiais dešimtmečiais Lietuvoje pasirodę jaunimo periodiniai leidiniai taip pat žymėjo naujus procesus lietuvių inteligentijos savikūros procesuose. Istoriografijoje jaunimo žurnalo Aušrinė vaidmuo formuojantis lietuvių inteligentijos individualiai ir kolektyvinei savivokai nebuvo atskirai nagrinėtas. Straipsnyje siekiama apibūdinti lietuvių inteligento sampratą, kuria vadovavosi ir kurią skleidė Aušrinės redaktoriai ir bendradarbiai. Antra, nustatyti, kokius tautinės ir socialinės veiklos uždavinius žurnalas skyrė lietuvių inteligentijos jaunajai kartai. Žurnalo Aušrinė išreikštų nuostatų inteligentijos atžvilgiu refleksijai, idėjų sklaidos kontekstui ir galimam paveikumui įvertinti naudojama ir kitų jaunimo periodinių leidinių medžiaga.

Raktažodžiai: inteligentija, tapatybė, jaunimas, periodinė spauda

ĮVADAS

Periodinė spauda lietuvių inteligentijos savikūros procesuose atliko ypatingą vaidmenį. Rusijos imperijoje lietuvių inteligentija ilgą laiką negalėjo kurti legalių institucijų, kuriose vyktų šios naujos visuomenės grupės tapatybės formavimasis ir sklaida. Tad pirmieji lietuviški nelegalūs periodiniai leidiniai (Aušra (1) (1883–1886), Varpas (1889–1905), Žemaiczių ir Lietuvos apžvałga (1889–1896) ir kt.) buvo orientuoti ne vien į lietuviško nacionalizmo sklaidą, bet ir atliko simbolinę lietuvių inteligentijos konsolidaciją. Viename pirmųjų laikraščio Varpas numerių knygnešys, mokslo žinių populiarintojas, publicistas Juozas Adomaitis-Šernas (1859–1922) konstatavo: „uźdējome „Varpą“ dēl to tik, kad ne turējome iksziolaik tinkanczio laikrasczio dēl inteligencijos, dēl kurios lietuviszkas laikrasztis pagal musu nůmone rodēs reikalingu“ [3, 55]. Spaudos lotyniškais rašmenimis draudimo panaikinimas, leidimas kurti legalias mokslo, švietimo ir kultūros draugijas suteikė lietuvių inteligentijai naujų vienijimosi galimybių. Po 1905 m. pradėtos steigti lietuvių mokslo, kultūros ir švietimo draugijos, kuriose inteligentija užėmė vadovaujantį vaidmenį, palaipsniui atsirado atskiros lietuvių profesinės inteligentijos organizacijos. XX a. pirmaisiais dešimtmečiais taip pat prasidėjo naujas kiekybiškai ir kokybiškai reikšmingas lietuvių periodinės spaudos augimo etapas. Greta plataus profilio, universalaus turinio, visuomeninės politinės krypties periodinių leidinių, orientuotų į plačią skaitytojų auditoriją, leisti laikraščiai ir žurnalai, skirti atskiroms skaitytojų grupėms. Šiuo laikotarpiu atsirado nauja periodinių leidinių grupė – jaunimui skirti vienkartiniai ir periodiniai leidiniai, kuriuos leido ne vien lietuvių politinės partijos, bet ir mokslo bei kultūros draugijos (2).

Palyginti su kitais Lietuvoje leidžiamais periodiniais leidiniais, jaunimo periodiniai leidiniai nebuvo trumpalaikiai. Su Aušrinės (3), Ateities (4), Pavasario (5) žurnalų kolektyvais siejami visuomeniniai judėjimai, „aušrininkų“, „ateitininkų“, „pavasarininkų“ organizacijų įvardijimai. Jaunimo periodiniai leidiniai žymėjo ir naujus lietuvių inteligentijos savikūros procesus. Kaip taikliai pastebėjo Vytautas Kavolis, XX a. pirmaisiais dešimtmečiais lietuvių inteligentija vis labiau domėjosi „savo pačios asmenine ir tautine individualybe“, ieškojo papildomų priemonių „šiai individualybei pažinti, atskleisti ir keisti“ [25, 42]. Kitaip tariant, XX a. pirmųjų dešimtmečių viešajame inteligentijos problemų diskurse dėmesys nuo inteligentijos tautinės misijos pasisuko kita kryptimi – prabilta apie inteligento vidinį pasaulį, jo moralines savybes. Čia jaunimo spauda atliko svarbų vaidmenį. Viena vertus, jau pirmajame žurnalo Aušrinė straipsnyje „Aušrinės uždaviniai ir keliai“ iškeltas uždavinys: „privalom savo jėgas įtempti sutvėrimui skaitlingo, sąmoningo ir veiklio inteligentijos sluogsnio. Yra tai pirmių-pirmiausias ir svarbių-svarbiausias mūsų uždavinys“ [1, 1]. Antra vertus, pirmasis Aušrinės redaktorius Stasys Šilingas (18851962) žurnale pabrėžė, kad lietuvių inteligentas privalo kiek įmanoma subalansuoti ir visuomeninį gyvenimą, ir savo asmens raidą: „Reikia rasti lygsvarą tarp savo asmens reikalų ir visuomenės reikalų“ [53].

Šio uždavinio įgyvendinimui Aušrinės redakcija, kurios pagrindą sudarė Maskvos lietuvių studentų draugijos nariai, teikė ypatingą dėmesį. Aušrinės reikšmę lietuvių inteligentijos tautinės ir socialinės tapatybės procesams pabrėžė nemažai amžininkų. Diplomatas Petras Klimas (18911969), vienas iš Aušrinės vėlesnių redaktorių, savo atsiminimuose akcentavo: „Aušrinė“ pažadino ir subūrė to meto pakrikusį ir išsibarsčiusį jaunimą į didelį būrį, užmezgė jo bendravimą tarpusavyje ir su liaudimi, sutvirtino jos lietuviškumą ir pasiryžimą išryškinti savo uždavinius ir kelius“ [26, 34]. Tiek Klimui, tiek ir Šilingui darbas žurnale buvo vienas iš pasaulėžiūros, taip pat kultūrinės, o iš dalies ir politinės veiklos etapų [13; 48]. Mykolas Biržiška (18821962), Maskvos lietuvių studentų draugijos narys, aktyviai rėmęs šio žurnalo pasirodymą, 1953 m. Los Andžele išleistoje studijoje Lietuvių tautos kelias į naująjį gyvenimą pabrėžė, kad žurnalas Aušrinė siekė spręsti opią to meto lietuvių inteligentijos stygiaus problemą, primindavo inteligentui tautinę pareigą „dirbti savo krašte ir savo žmonėms“, „statė lietuviškos savivokos uždavinį – pažinti savo kraštą ir jo žmones, tautos istoriją, literatūrą, tautosaką“ [9, 169].

Reikėtų pažymėti, kad Lietuvos istoriografijoje žurnalas Aušrinė buvo nagrinėtas vien iš knygotyros ir literatūros mokslų pozicijų: apibūdintas redaktorių ir darbuotojų kolektyvas [34, 185–187; 55, 113–115], paminėta, kad žurnalas sutelkė stipriausias kūrybinio jaunimo jėgas, paspartino lietuvių literatūrinės spaudos atsiradimą [18, 129; 31, 224]. Jo vaidmuo lietuvių inteligentijos individualios ir kolektyvinės savivokos formavimuisi nebuvo atskirai tyrinėtas. Tačiau šis žurnalas, jaunimo redaguotas ir jaunai lietuvių inteligentijos kartai skirtas, ženklino inteligentijos naujus savivokos procesus, o svarbiausia, šių procesų kaitą. Šiame straipsnyje siekiama apibūdinti lietuvių inteligento sampratą, kuria vadovavosi ir kurią skleidė Aušrinės redaktoriai ir bendradarbiai. Vertinant Aušrinėje išreikštų nuostatų inteligentijos atžvilgiu refleksiją, idėjų sklaidos kontekstą ir galimą jų poveikį pasitelkiamas XX a. pirmųjų dešimtmečių viešas inteligentijos problemų diskursas, pasireiškęs tiek plataus profilio, universalaus turinio, visuomeninės politinės krypties periodiniuose, tiek jaunimo leidiniuose. Tyrimas skirtas Aušrinės 1910–1914 m. išreikštų idėjų analizei. Nepriklausomos Lietuvos Respublikos metais, palyginti su Rusijos imperijos laikais, lietuvių inteligentija, leisdama žurnalą Aušrinė, turėjo kitą veiklos kontekstą ir naujus vaidmenis lietuvių politiniame ir kultūriniame gyvenime.

LIETUVIŲ INTELIGENTO APIBRĖŽIMAS

Palyginti su kitais XX a. pirmojo dešimtmečio jaunimo periodiniais leidiniais, Aušrinės redaktorių ir korespondentų pagrindą sudarė studentai, tiksliau, Maskvos lietuvių studentų draugijos nariai. Ši draugija iš visų lietuvių studentų draugijų turėjo seniausias ir plačiausias veiklos tradicijas. Anot Mykolo Biržiškos, tyrinėjusio šios draugijos istoriją, lietuvių studentų švietėjiška organizacija Maskvos universitete susikūrė jau XIX a. 5 dešimtmečio pabaigoje [9, 167]. Apie 1880 m. šios slaptos organizacijos darbą atgaivino Maskvos universitete studijavę Jonas Šliūpas (18611944) ir Jonas Spudulis (18601920). Maskvos lietuvių studentų draugijos nariais skirtingais jos veiklos laikotarpiais buvo aktyvūs lietuvių inteligentai – Jonas Jablonskis (18601930), Jonas Kriaučiūnas (18641941), Pranas Mašiotas (18631940), Jurgis Šlapelis (18761941), Kazys Grinius (18661950), Petras Leonas (18641938), parengęs šios draugijos veiklos statutą [33, 7679]. Draugija šelpė savo narius, skatino užsiimti savišvieta, aktyviai bendradarbiauti nelegalioje lietuvių spaudoje. Jos nariai atskiromis temomis rengė referatus, skaitė juos draugijos susirinkimuose, siuntė korespondencijas periodiniams leidiniams – Lietuwiszkasis bałsas (18881889), Varpas, Ūkininkas. Su šios draugijos veikla taip pat susijęs atskiro periodinės spaudos tipo – laikraštėlių – atsiradimas. Spaudos lotyniškais rašmenimis draudimo metais Maskvos lietuvių studentų draugija leido rankraštinius laikraštėlius „ Kalvis–Mełagis“ (1875–1876), „Aušra“ (1880–1881), o 1909 m. birželio 7 d. šios draugijos iniciatyva Maskvoje įvyko kelių lietuvių studentų draugijų atstovų susirinkimas, kuriame buvo priimtas sprendimas įsteigti jaunimui atskirą periodinį leidinį [37].

Šis Rusijos imperijoje studijavusio jaunimo sprendimas žymėjo jaunosios kartos lietuvių inteligentijos idėjinę bendrystę bei brandumą, pasitelkus atskirą socialinės komunikacijos priemonę, reikšti savo požiūrį į lietuvių kultūrinį ir politinį gyvenimą. Tai, kad Maskvos lietuvių studentų draugija numatė atsiliepti ne vien į Rusijos imperijoje studijuojančio jaunimo poreikius, bet apskritai rūpinosi lietuvių inteligentijos jaunosios kartos ugdymu, rodė sumanyto periodinio leidinio pavadinimo kaita. „[Jono] Basanavičiaus „Aušra“ buvo skirta visai lietuvių tautai, o mūsų laikraštis bus skirtas tik tautos dalelei – moksleiviams, tik jam kaip tik ir tiks kuklus ir drauge simboliškas aušros žvaigždės – „Aušrinės“ vardas“, – rašė atsiminimuose Rapolas Skipitis (18871976), tuo metu studijavęs Maskvos universitete [47, 226].

Pasirinktas Aušrinės pavadinimas rodo, kad žurnalo redaktoriai ir bendradarbiai lietuvių inteligentiją apibrėžė ne tiek pagal formalius požymius, kiek pagal jos kultūrinį, tiksliau, tautinį vaidmenį. Be to, jau pirmajame žurnalo straipsnyje „Aušrinės keliai ir uždaviniai“ vienareikšmiškai deklaruota, jog „inteligentija yra tautos gyvybės jėgų žadintoja, ji yra tautos Idėjos išreiškėja, tautos vedėja“ [1]. Būtent nuo inteligentijos, jos vaidmens priklausė lietuvių tautinio judėjimo, lietuvių tautos ateitis. Šiam priežastiniam ryšiui sustiprinti Aušrinės redakcija pasitelkė net poetinį apibūdinimą: „Kaip paukštis be sparnų negali liuosai skrajuoti, negal maitinties ir badu dvesi, taip tauta be inteligentijos negauna dvasiško peno ir jos likimas nacijinė mirtis“ [1]. Tokia inteligentijos apibrėžtis, susijusi su lietuvių tautos ateitimi, papildomai aktualizavo jaunosios inteligentijos kartos ugdymo svarbą. Aušrinės redakcija jau pirmaisiais žurnalo leidimo metais deklaravo „savo jėgas įtempti sutvėrimui skaitlingo, sąmoningo ir veiklio inteligentijos sluogsnio“ [1].

Žurnalas Aušrinė ypatingą dėmesį skyrė lietuvių inteligento veiklumui, tiksliau, jo visuomeniniam aktyvumui. Antai Šilingas, Maskvos lietuvių studentų draugijos vardu pristatydamas žurnalo leidybos projektą, akcentavo, kad naujasis periodinis leidinys bus nukreiptas „ne vien į moksleivijos išauklėjimą, bet ir jos prirengimą prie visuomeniško veikimo“ [51, 2]. Jis teigė, kad visuomeninės veiklos mokymosi pradai galimi vien per jaunimo organizacijas, ir buvo įsitikinęs, kad jaunoji lietuvių inteligentijos karta privalo burtis į draugijas, nes „kooperatiškas veikimas skatina proto lenktynes“, padeda suprasti savo savitumą ir originalumą [50, 7]. Reikėtų pastebėti, kad Šilingo mintį dėl jaunimo organizuotumo palaikė Ateities redakcija. Pranas Kuraitis (18831964), būsimasis ateitininkų organizacijos steigėjas, tuo metu studijavęs apologetiką ir etiką Miunsterio universitete, taip pat pabrėžė, kad „pirmas kelias prie visuomeninio darbo – tai kuopelės“ [30, 96]. Kuraičio manymu, „svarbu priprasti iš pradžių darbuotis siauresnėje dirvoje, svarbu išmokti būti geru menkos draugijelės sąnariu, kad paskui galėtum pajegti ne tik tai atlikti savo pridermes, kaipo sąnaris didelės draugijos – visuomenės“ [30, 96]. Todėl žurnaluose Ateitis ir Aušrinė dažnai buvo detaliai aprašoma lietuvių studentų draugijų visuomeninė veikla.

Kartu Aušrinės redakcija pabrėždavo, kad lietuvių inteligento visuomeninis aktyvumas priklauso nuo „sąmoningo piliečių priedermių atlikimo“, kurio ugdymui žurnalas skyrė ypatingą dėmesį. Šis žurnalas, skirtingai nei kiti to meto jaunimo periodiniai leidiniai, atskirą dėmesį sutelkė į studento, būsimo lietuvių inteligento, dvasios ryšių su „mūsų liaudimi, kultūra ir šeimyna“ stiprinimą [8, 33].

STUDENTIJOS SĄSAJŲ SU GIMTUOJU KRAŠTU STIPRINIMAS IR VISUOMENINIO AKTYVUMO UGDYMAS

Studentijos dvasinių ryšių su gimtuoju kraštu stiprinimą Aušrinės redakcija pradėjo nuo lietuvių kalbos simbolinės reikšmės suaktualinimo. Iš skirtingų socialinių sluoksnių kilusi lietuvių studentija, studijuodama Rusijos imperijos ir užsienio universitetuose, buvo daugiakalbė. Net Šilingas, pirmasis Aušrinės redaktorius, lietuvių rašomosios kalbos pradėjo mokytis baigęs mokslus Vilniaus valstybinėje berniukų gimnazijoje. Per porą metų tobulai išmokęs lietuvių kalbą, Šilingas pradėjo rašyti straipsnius į lietuviškus periodinius leidinius – pirmiausia Vilniaus žinias (1904–1909), Lietuvos žinias (1909–1915). Neatsitiktinai jau pirmuose Aušrinės numeriuose jis ragino studijuojantį jaunimą „kuo daugiau skaityti šia kalba, stengtis joje galvoti, išdirbti mokslinę terminiją“ [49, 6]. Juozas Papečkys (1890–1942), aktyvus Aušrinės korespondentas, tuo metu studijavęs teisę Maskvos universitete, skatino ugdyti lietuvių kalbos rašto įgūdžius. Todėl Aušrinės kolektyvo dėmesys grožinei kūrybai, jos kūrimui vertintinas ne vien kaip literatūrinio talento realizavimas, bet ir kaip lietuvių rašomosios kalbos mokymosi mokykla (6). Literatūrinė erdvė tapo pagrindinė įgyvendinant šiuos uždavinius. Papečkys, kaip ir Šilingas, buvo įsitikinęs, kad geras lietuvių kalbos mokėjimas būtinas lietuvių studentijai, kad ji taptų „šviesuomenės nariais ir visuomenės veikėjais“ [39, 8].

Jaunosios lietuvių inteligentijos kartos ryšiams su gimtuoju kraštu stiprinti buvo skirta ir kita Aušrinės iniciatyva. 1910 m. redakcija sumanė leisti atskirą priedą – Vasaros darbai, turėjusį paskatinti studijuojantį jaunimą per vasaros atostogas pažinti „savo kraštą, tautos istoriją ir literatūrą“ (7). Vasaros darbų darbuotojai taip pat buvo raginami rinkti etnografinio ir istorinio pobūdžio medžiagą. Dalis šios medžiagos buvo paskelbta, kita dalis perduota Lietuvių mokslo draugijos fondui [54]. Pavyzdžiui, Kazys Grinius, buvęs Maskvos lietuvių studentų draugijos narys, 1911 m. Vasaros darbuose pasidalijo surinkta informacija apie lietuvių kalbos padėtį Vilniaus ir Kauno gubernijose [17, 17]. Vasaros darbų korespondentas Sėjikas [?] 1912 m. pateikė instrukcijas, kaip jaunimas turėtų rinkti lietuvių tautosakos kūrinius [43], etnografinę medžiagą [8, 33]. Pažymėtina, kad Aušrinės iniciatyvą leidžiant Vasaros darbus palaikė Ateities redakcija: ji taip pat akcentavo tokių vasaros darbų svarbą savo leidinyje [38] ir pradėjo leisti atskirą priedą – Mūsų tautinės tvėrybės žiedai.

Lietuvos krašto, istorijos ir kultūros pažinimui, susietam su studentijos vasaros atostogomis, Aušrinės redakcija kėlė du tikslus: pirma, tokių pažintinių ekskursijų metu turėjo būti stiprinamos studentijos sąsajos su gimtuoju kraštu, antra, kraštotyrinės ekskursijos turėjo skatinti studentiją, būsimąją lietuvių inteligentiją, atlikti liaudies švietimo funkciją. Vienas aktyviausių Aušrinės darbuotojų, Klimo bendražygis leidžiant Marijampolės gimnazistams rankraštinį laikraštėlį „Mokinių draugas“ Albinas Iešmanta (1887–1988) teigė: „Sakysiu, reikia susipažinti ir supažindinti, tai yra ne tik ieškoti tų raisčių, kurie mums prijungtų prie tėvynės, bet ir augintis jos sieloj, ne tik sau teiktis gerą, bet kiek galima tarnauti ir kitiems“ [20, 108].

Akivaizdu, kad Rusijos imperijos universitetuose studijavusiam lietuvių jaunimui, ypač Maskvos lietuvių studentų draugijos nariams, atsakingiems už Aušrinės leidybą, rusų inteligentijos socialinis radikalizmas neretai tapdavo savišvietos ir kultūrinės veiklos pavyzdžiais. Rusų demokratinių ir radikaliųjų pažiūrų rašytojų ir poetų (Nikolajaus Černyševskio, Nikolajaus Dobroliubovo, Michailo Dostojevskio) darbuose, kuriuos skaitė Maskvos lietuvių studentų draugijos nariai, vienas iš pagrindinių inteligentijos uždavinių buvo „eiti į liaudį“, t. y. ją šviesti ir mokslinti. Šių pažiūrų įtaka Aušrinės redaktoriams ir korespondentams buvo stipri. Rašytojas Kazys Puida (1883–1945), Vilniuje susitikęs su Šilingu ir Romanu (Ramūnu) Bytautu (1886–1915), juos apibūdino kaip socialistus ir karštus nacionalistus: „Labai keistos jam pasirodė tokios pažiūros, kurios balansavo tarp lietuvybės ir dar neišblėsusio rusiško socializmo“ [48, 221]. Aušrinės redaktorius Klimas propagavo istorinį materializmą ir tuo metu būdingą socialistinę pasaulėžiūrą [13, 49], o savo atsiminimuose akcentavo: „Reikėtų dėl to visų pirma lavintis, bet ne tik lavintis, bet ir įsijungti į visuomenę, į liaudį, susiprasti su jos rūpesčiais ir vargais ir su ja suartėti, ją šviečiant ir jai talkaujant“ [26, 29].

„Ėjimą į liaudį“ kaip vieną iš lietuvių inteligentijos jaunosios kartos uždavinių pabrėžė ir Mašiotas – vyresniosios Maskvos lietuvių studentų draugijos kartos narys. 1913 m. Aušrinėje jis rašė: „Nežinau, kieno tas posakis, bet gerai nutaikytas pasakymas. Tikrai trūksta tarp mūsų inteligentijos ir liaudies tiltų, kad galėtumėme susisiekti. Mūsų inteligentija beveik visa kilusi iš liaudies – pažįsta jos vargus, supranta jos šauksmą, tik klasės ir kursai nuvedė ją nuo liaudies už neperbrendamos upės. Vienas antrą matom ir girdim, tik negalim vienas kitam rankos paduot, vieno arba antro kaip reikalas paremt“ [5, 15].

Aušrinės darbuotojai šalia deklaruoto tikslo tvirtinti lietuvių inteligentijos ryšius su liaudimi kėlė ir klausimą, kaip jį pasiekti. Povilas Žadeikis (1887–1957), tuo metu studijavęs chemijos mokslus Sankt Peterburgo universitete, primygtinai siūlė vasarojančiai studentijai aktyviai dalyvauti ūkio kuopelių, apšvietos draugijų veikloje, platinti žinias apie kooperaciją, lietuvišką spaudą, burti vietinio jaunimo draugijas [59, 91]. Slapyvardžiu pasirašęs kitas Aušrinės korespondentas siūlė rinkti kraštotyrinę medžiagą pagal tam tikras temas, pavyzdžiui, „darbo žmonių padėjimas ir jų ateitis, kooperacija, valsčiaus ir parapijų reikalai“ [21]. Antanas Jaroševičius (1870–1956), tuo metu mokytojavęs Orlove, lietuvių jaunosios kartos inteligentijos žvilgsnį ir darbus siūlė nukreipti ten, „kur liaudies tarpe užvis mažiausia kultūriškų spėkų, kur liaudis mūsų inteligentijos apleista“ [24]. Jaunajai lietuvių inteligentijos kartai Jaroševičius patarė aktyviai įsitraukti į Vilniaus kaip naujosios Lietuvos sostinės idėjos skleidimą ir įgyvendinimą. „Vilnius yra sulenkėjęs, bet nemiręs Lietuvai,“ – 1911 m. Aušrinėje teigė Jaroševičius [24].

JAUNOJI LIETUVIŲ INTELIGENTIJOS KARTA: TARP VISUOMENIŠKUMO IR INDIVIDUALUMO

Gydytojas Stasys Matulaitis (1886–1956), buvęs Maskvos lietuvių studentų draugijos narys, savo atsiminimuose prisipažino, kad jį sujaudino 1888 metų rusų rašytojo Levo Tolstojaus (1828–1910) kreipimasis į Rusijos inteligentiją, raginęs prieš „einant į liaudį“ lavintis patiems. Reikėtų pažymėti, kad jau parengiamuosiuose Aušrinės leidimo projektuose šalia nemenko dėmesio lietuvių inteligentijos visuomeniškumo ugdymui buvo akcentuotas inteligento individualumo puoselėjimas. 1910 m. Šilingas straipsnyje „Kas daryti?“ teigė, kad jaunosios kartos lietuvių inteligentas privalo kiek įmanoma subalansuoti ir visuomeninį gyvenimą, ir savo asmens raidą: „Dar jaunystės, ideališko ūpo dienomis svarbu išauklėti savyje visuomeninį jausmą, svarbu įsitraukti į visuomeninį gyvenimą, bet daug kuo plačiausią dirvą savo asmens individinėms privalybėm plėtotis. Reikia rasti lygsvarą tarp savo asmens reikalų ir visuomenės reikalų“ [53]. Šias savo mintis Šilingas pakartojo ir Lazdynų Pelėdos (Sofija Ivanauskaitė-Pšibiliauskienė, 1867–1926) kūrinio „Klaida“ (1909), aprašančio lietuvių inteligentijos tipus, recenzijoje.

Aušrinės aplinkoje buvusią itin stiprią individualizmo idėją bandyta derinti su visuomenės interesais. Skipitis atsiminimuose rašė: „pažangos esybę tveria ne užstelbimas individinio gyvenimo, tik jo plėtojimas ir taikinimas prie kolektyvinio gyvenimo“ [47, 267]. Lietuvių inteligento individualizmo ugdymui ir jo puoselėjimui daugiausia dėmesio skyrė Bytautas. Aušrinėje skelbtame straipsnyje „Tauta ir tautiška sąmonė“ Bytautas teigė, jog visuomenės progresas neatsiejamas nuo kiekvieno jos nario individualumo, bendruomenės reikalai neturi užgožti asmens, todėl natūraliai iškyla individualių polinkių ir bendruomeninių poreikių derinimo klausimas. Kiekvienas asmuo, anot Bytauto, „trokšta išplėsti visus savo veiklius ir liuosai ir savotiškai išgyventi save“ [10, 179]. Išgyventi save galima tik jaučiant savos patirties ypatingumą ir savitumą, savęs išgyvenimas, vidinių savybių plėtojimas ir realizacija pateikiami kaip esminis, prigimtyje užkoduotas žmogaus veiklos imperatyvas.

Bytauto iniciatyva 1912 m. Aušrinėje buvo įvestas atskiras skyrius „Lavinimosi reikalai“ [12, 30]. Kaip pastebėjo Regina Jankauskaitė, šiame skyriuje skelbiamą knygotyrinę medžiagą galima suskirstyti į keletą poskyrių: lavinimuisi skirtos literatūros sąrašai, leidinių recenzijos ir naujų spaudinių apžvalgos [23, 15]. Aušrinės redakcija buvo įsitikinusi, kad jaunimo lavinimasis skaitant atitinkamą literatūrą padės būsimajai lietuvių inteligentijai „rimtai, sąmoingai, nuosekliai susitverti pasaulėžiūrą, tiksliai nusitiesti veiklaus gyvenimo taką“ [32]. Skaitymui buvo spausdinama bendram išprusimui skirta medžiaga [52], pateikiami išrašai iš specializuotos literatūros [11; 19; 28]. Intelektualią savišvietą siūlyta organizuoti pagal individualius norus ir polinkius [19].

Jeigu Aušrinėje Bytauto iniciatyva buvo iškelta jaunojo lietuvių inteligento intelektualinės savišvietos svarba, tai Ateitis daug dėmesio skyrė dorovinei, moralinei būsimojo inteligento saviugdai. Maskvos universiteto teisės fakulteto studentas Pranas Dovydaitis (1886–1942), palikęs Aušrinės redakciją dėl nesutarimų tikėjimo klausimais (8), teigė, kad protas ir mokslas turi tarnauti jaunojo lietuvių inteligento dvasinio gyvenimo tobulinimui. Pasak Dovydaičio, kiekvienam gimusiajam Dievas skyrė individualią dvasią, apibrėžė gyvenimo planą, numatė tikslą. To tikslo įgyvendinimas priklauso nuo konkretaus žmogaus – jam Dievas davė visišką laisvę ir teisę apsispręsti, kaip elgtis. Tačiau viena iš žmogaus pareigų – nuolatinis savęs tobulinimas, kuris būtinas „visuomenės švietimo pridermių atlikimui“ [15, 8].

Ateities korespondentas Povilas Dirkis (1889  –  po 1912) straipsnyje „Gelbėkime Lietuvius moksleivius“ siūlė susirūpinti studijuojančio jaunimo dorovės principais. Jo nuomone, „turime į jaunos moksleivijos tarpą butinai stengtis naują srovę įnešti, steigiant iš doresniųjų, prakilnesniųjų kuopeles, dedant į pamatą krikščioniškus idealus“ [38, 129]. Dirkio nuostatoms pritarė ir kiti Ateities korespondentai, kurių daugumą sudarė katalikiškos pasaulietinės inteligentijos atstovai, teigę, kad išvykęs studijuoti jaunimas išsižada „religijinio pajautimo“, ir tai sąlygoja jaunojo lietuvių inteligento „apsileidimą kultūriškame darbe, stoką pasišventimo, meilės tėvynei“ [2, 169].

Ateities korespondentai pastebėjo paternalistinio požiūrio į savo gimtąją socialinę aplinką atsiradimą kaip vertybinių nuostatų kaitos pasekmę. Antai grafikas Petras Rimša (1881–1961), metęs studijas Krokuvos dailės akademijoje ir grįžęs į gimtinę, nuogąstavo, kad atvykę atostogų jaunuoliai namuose elgiasi lyg ponaičiai: „Į klausimus atsakom nenoriai. Mums pasirodo jų visos šnekos tuščios, mums nesvarbios, mums reikia daug rimtesnių dalykų. Ir mes atsiradę pas kaimiečius jaučiames lyg sergantys“ [42, 278]. Rimšos manymu, inteligento visuomeninė funkcija – būti šalia liaudies, kad „būtume saviškiais šeimynos nariais“ [42, 278].

Reikėtų pažymėti, kad Ateities redakcija taip pat ėmėsi jaunimo, likusio gyventi savo gimtosiose apylinkėse, vertybinių nuostatų koregavimo, kitaip tariant, prižiūrėjo jaunimo socialinės ir kultūrinės veiklos strategijas (neformalius ratelius, bendravimo ritualus, laisvalaikio formas). Ateities darbuotojai, kurių daugumą sudarė dvasininko kelią pasirinkęs jaunimas, inicijavo leidinių Jaunimas ir Pavasaris leidybą. Tiesa, ilgainiui Jaunimas, nukreiptas į kaimo bendruomenės jaunimo sveikatos problemų, švenčių reguliavimo, sporto draugijų propagavimą, perėjo į Lietuvos demokratų partijos įtaką (pradėtas leisti kaip Lietuvos ūkininko priedas). Šiame periodiniame leidinyje, kaip ir Aušrinėje, daug dėmesio skirta skaitymo svarbai, kuris vertintas kaip jaunimo lavinimosi pagrindas. Jaunimas net atskirai spausdino instrukcijas, kaip organizuoti skaitymą, kad jis turėtų „daugiau naudos“. Skaitytojai raginti svarbesnes vietas pasižymėti ir užsirašyti, nes „lavinimos reikalui skaitant tie užrašai ir galvojimai tai, kaip valgant kramtymas“ [41], platinti knygas sodžiuje ir miesteliuose [48]. Lygiagrečiai laikraštis Jaunimas, kaip ir žurnalas Aušrinė, spausdino rekomenduojamos skaitymui literatūros sąrašus [44, 45, 46], o laikraštyje Pavasaris, kuris išliko Ateities redakcijos įtakoje, šalia „tikybiškai-doriškų straipsnelių“ [40] teiktos žinios iš įvairių mokslo sričių.

MOTERYS – LIETUVIŲ INTELIGENTIJOS DALIS

Žurnale Aušrinė įsiplieskusi diskusija rodo, kad ši redakcija tautos ateities vizijoje moteris skatino matyti ne vien kaip žmonas ir motinas, siekiant įgyvendinti tautinės inteligentų šeimos projektus (9), bet ir kaip visuomeninės veiklos partneres. Aušrinė pabrėžė moterų dalyvavimo tautinės inteligentijos kūrimo procesuose būtinumą, ragino jas būti visuomeniškai aktyvias.

Jau pirmuose Aušrinės numeriuose siekta keisti lietuvių visuomenės nusistovėjusį požiūrį į moterų bendrąjį ir profesinį išsilavinimą, sąlygas moterų sąmoningumui vystytis, gebėjimą savarankiškai ir organizuotai veikti. Aktyvi Aušrinės narė Aldona Didžiulytė (1888–1968), tuo metu dirbusi mokytoja pradinėse mokyklose Lietuvoje, vienareikšmiškai teigė, kad aktyvesnę vyrų nei moterų visuomeninę raišką sąlygojo vien tai, kad moterys ilgą laiką „negalėjo lavinti savo prigimto gabumo ir proto“ [14]. Kita Aušrinės korespondentė Agnietė Ambraziejūtė (1891–1980), Maskvos lietuvių studentų draugijos narė, atkreipė dėmesį į tai, kad valstiečių bendruomenė „dukrelę per ašaras leidžia mokytis gimnazijoje“ [4]. Be to, atvykusi atostogų jaunoji mergina, skirtingai nei vaikinas, negali skirti laiko saviugdai – ekskursijoms, knygų skaitymui: „Jauna gimnazistė, skirtingai nei gimnazistas, pasiima grėblį ir šakes“ [4]. Ambraziejūtė deklaravo, kad įsisiūbavus industrializacijos ir urbanizacijos procesams, kurie sparčiai keitė socialinę struktūrą ir vaidmenis, itin maža lietuvių visuomenės dalis matė būtinybę leisti merginas į aukštąjį mokslą, siekti profesinės karjeros. Aušrinės redakcija įsitraukė į šių visuomenės nuostatų kaitą. Neatsitiktinai žurnalo redaktorius Klimas parengė ir išspausdino didelės apimties straipsnį, skirtą „moterų klausimui“ [27], kuriame buvo pristatoma moters vaidmens svarba tautinėje ir visuomeninėje veikloje.

Aukštąjį išsilavinimą įgijusių moterų aktyvesnį įsitraukimą į visuomeninį gyvenimą akcentavo ir kiti šio žurnalo korespondentai, atstovavę jaunajai lietuvių inteligentijos kartai. „Galų gale mes turime suprasti“, – rašė slapyvardžiu pasirašiusi viena iš korespondenčių, – „kad gyvenimas atskiro žmogaus yra surištas su visuomene, kad mūsų likimas daugiau priklauso nuo visuomenės sutvarkymo, ne kaip nuo atskirų mūsų pačių ypatybių“ [57]. Kitaip tariant, pradedama suvokti, kad privatus (atskiras) kiekvieno žmogaus gyvenimas yra priklausomas nuo visuomenės, kurioje gyvenama. Susiejus šias sritis (viešą ir privačią) tarpusavio priklausomybės ryšiais, tampa aišku, kad moterų gyvenime pokyčiai turi vykti ne tik namų, bet ir viešoje erdvėje. Kaip argumentas, kad moterys ne ką prasčiau gali dirbti ir dirba viešą kultūrinį darbą, Ambraziejūtė pasitelkė moterų rašytojų pavyzdį: „O jei imtumėm rokuoti rašytojus ir rašytojas nuošimčiais sulig inteligentijos skaičiaus, gal ne mažiau rastumėm moterų. Tik paimkim dabartines veikėjas: Šatrijos Raganą, Lazdynų Pelėdą, Žemaitę, Bitę“ [4]. Ambraziejūtė viltingai žiūrėjo į moterų ateitį, tikėdama, kad vis didesnės moterų galimybės lavintis, siekti aukštojo išsilavinimo keis jų padėtį visuomenėje, leis dalyvauti tautinės inteligentijos kūrimosi procesuose.

IŠVADOS

Žurnalas Aušrinė, skirtas lietuvių inteligentijos jaunajai kartai ir kurtas šios kartos atstovų, leidžia pažinti šios visuomenės grupės kolektyvinį mąstymą. XX a. pirmųjų dešimtmečių jaunoji lietuvių inteligentijos karta buvo apibrėžiama ne pagal formalius požymius, o pagal tautinį inteligentijos pobūdį. Aušrinės darbuotojai buvo įsitikinę, kad būtent nuo inteligentijos, jos vaidmens priklausė lietuvių tautinio judėjimo, lietuvių tautos ateitis. Tačiau skirtingai nei kita to meto periodika, šio žurnalo redakcija pagrindinį dėmesį skyrė ne vien lietuviško nacionalizmo idėjų sklaidai, o ieškojo būdų inteligento visuomeniniam aktyvumui, jo ryšiams su gimtuoju kraštu, kitais visuomenės sluoksniais stiprinti. Neatsitiktinai būtent Aušrinės aplinka susiejo studentijos vasaros atostogas su Lietuvos krašto, istorijos ir kultūros pažinimu, skatino studentiją aktyviai dalyvauti ūkio kuopelių, apšvietos draugijų veikloje, burti vietinio jaunimo draugijas. Lygiagrečiai šis žurnalas sprendė inteligentijos individualių polinkių ir bendruomeninių poreikių derinimo klausimą. Aušrinės darbuotojai vieni iš nedaugelio tvirtino, kad lietuvių inteligentas negalės deramai atlikti visuomeninių funkcijų, jei nesirūpins individualumo puoselėjimu – moraline saviugda ir intelektualiu išprusimu. Šio žurnalo redakcija, įvesdama atskirą skyrių „Lavinimosi reikalai“, pateikė studijuojančiam jaunimui rekomenduojamos literatūros sąrašus, kurios skaitymas padėtų jaunajai lietuvių inteligentijos kartai susikurti pasaulėžiūrą ir pasirinkti gyvenimo būdą. Žurnale Aušrinė įsiplieskusi diskusija rodo, kad jaunoji lietuvių inteligentijos karta moteris skatino matyti ne vien kaip žmonas ir motinas, bet ir kaip visuomeninės veiklos partneres. Redakcija akcentavo moterų dalyvavimo tautinės inteligentijos kūrime būtinybę, ragino moteris būti visuomeniškai aktyvias.

Gauta 2020 09 07

Priimta 2020 10 06

Šaltiniai ir literatūra

[1] „Aušrinės“ uždaviniai ir keliai. Aušrinė, 1910, Nr. 1, p. 1.

[2] A. Jaunutis [?]. Musų mokslus einančioji jaunuomenė ir jos prasidedąs ištvirkimas. Ateitis, 1911, Nr. 5, p. 168–175.

[3] ADOMAITIS-ŠERNAS, Juozas. [Antanas isz Bugnu]. Audiatur et altera pars. Varpas, 1889, Nr. 4, p. 55.

[4] AMBRAZIEJŪTĖ-STEPONAITIENĖ, Agnietė. [Praurimė]. Aušrinės Nr. 5 Įsimylėjęs aiškina... Aušrinė, 1910, Nr. 7, p. 9–11.

[5] ANDRIJAUSKAITĖ, Ugnė Marija. Aušrininkų organizacija 1910–1938 m. Magistro baigiamasis darbas. Kaunas: Vytauto Didžiojo universitetas, 2013.

[6] BAGDONAVIČIUS, Vacys. Romano Bytauto etinės pažiūros. Vilnius: Lietuvos filosofijos ir sociologijos institutas, 2001.

[7] BALKELIS, Tomas. Moderniosios Lietuvos kūrimas. Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2012.

[8] Biblijografija. Metodyka wycieczek krajoznawczych. Aušrinė, 1910, Nr. 4, p. 33.

[9] BIRŽIŠKA, Mykolas. Lietuvių tautos kelias į naująjį gyvenimą. T. II. Atbundanti tauta – darbai, žygiai ir veikėjai. Los Angeles: Lietuvių dienos, 1953.

[10] BYTAUTAS, Ramūnas. Tauta ir tautiška sąmonė. Aušrinė, 1912, Nr. 19, p. 179–186.

[11] BYTAUTAS, Romanas. Filosofia. Aušrinė, 1912, Nr. 14, p. 8–13.

[12] BLINOVA, Rima. Skaitybos klausimai XX a. pr. lietuvių periodinėje spaudoje „Aušrinė“ (19101914) ir „Jaunimas“ (19111914). Vilnius, 1982.

[13] BUKAITĖ, Vilma. Nepriklausomybės akto signataras Petras Klimas. Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2016.

[14] DIDŽIULYTĖ, Aldona [Aldona Giedgaudaitė]. Draugas V. S. klausia. Aušrinė, 1910, Nr. 7, p. 8.

[15] DOVYDAITIS, Pranas. Trys pamatiniai klausimai. Ateitis, 1911, Nr. 1, p. 6–26.

[16] DRANSEIKAITĖ, Ramunė. Stasio Šilingo politinė ir visuomeninė veikla (1885–1962). Vilnius: Karminas, 2010.

[17] GRINIUS, Kazys. Dar darbas. Vasaros darbai, 1911, Nr. 2, p. 17.

[18] GUDAITIS, Leonas. Platėjantys akiračiai. Lietuvių literatūrinė spauda 19041917 metais. Vilnius: Vaga, 1977.

[19] Homonculus [SRUOGA, Balys]. Bibliografia. Aušrinė, 1914, Nr. 3, p. 98–99.

[20] IEŠMANTA, Albinas. Ekskursijų dėlei. Aušrinė, 1911, Nr. 3, p. 108.

[21] J. Kalninis [?]. Gimtojo krašto tyrinėjimas. Aušrinė, 1914, Nr. 3, p. 78.

[22] J. R. [?] Mūsų vyresnioji inteligentija ir jaunuomenė. Aušrinė, 1910, Nr. 7, p. 13.

[23] JANKAUSKAITĖ, Regina. Knygotyrinė medžiaga jaunimo žurnale „Aušrinė“ (19101914). Vilnius, 1979.

[24] JAROŠEVIČIUS, Antanas. Svarbumas moksleiviams ekskursijų. Aušrinė, 1911, Nr. 1, p. 9.

[25] KAVOLIS, Vytautas. Ramūnas Bytautas ir Aušrinės sąjūdis. Aušrinė, 1989, Nr. 1, p. 37–42.

[26] KLIMAS, Petras. Iš mano atsiminimų. Vilnius: Lietuvos enciklopedijų redakcija, 1990.

[27] KLIMAS, Petras. [Vabalėlis]. Moterų klausimas ir judėjimas. Aušrinė, 1913, Nr. 24, p. 86–95.

[28] KLIMAS, Petras. Lavinimos reikalai. Politikinė ekonomia. Aušrinė, 1912, Nr. 16, p. 76–82.

[29] KUPREVIČIUS, Mykolas. Kas dirbtina vakacijų metu? Ateitis, 1913, Nr. 3, p. 103–106.

[30] KURAITIS, Pranas [Yz]. Keli patėmijimai apie prisirengimą prie visuomeninio darbo. Ateitis, 1911, Nr. 3, p. 96–97.

[31] LAPINSKIENĖ, Alma. Žurnalas „Aušrinė“. Literatūra ir kalba: Iš lietuvių literatūros krypčių istorijos. Vilnius: Vaga, 1977, p. 219–245.

[32] Lavinimos reikalui. Aušrinė, 1912, Nr. 14, p. 8.

[33] LEONAVIČIUS, Juozas. Petras Leonas – Lietuvos sąžinė (18641938). Kaunas: Technologija, 2002.

[34] Lietuvos bibliografija. Serija B. Periodiniai leidiniai lietuvių kalba, 18231940 = Lithuanian Serials 1823–1940. D. 1: Poligrafiniu būdu spausdinti leidiniai. Knyga 1 (A–M). Vilnius: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, 2018.

[35] Lietuvos bibliografija. Serija B. Periodiniai leidiniai lietuvių kalba, 18231940 = Lithuanian Serials 1823–1940. D. 1: Poligrafiniu būdu spausdinti leidiniai. Knyga 2 (N–Ž). Vilnius: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, 2018, p. 165.

[36] MARCINKEVIČIENĖ, Dalia. Vedusiųjų visuomenė: santuoka ir skyrybos Lietuvoje XIX amžiuje – XX amžiaus pradžioje. Vilnius: Vaga, 1999.

[37] Moksleivių laikraščio sumanymas. Lietuvos žinios, 1909, Nr. 39, p. 1–2.

[38] P. Erdvys [?]. Gelbėkime Lietuvius moksleivius. Ateitis, 1911, Nr. 4, p. 127–129.

[39] PAPEČKYS, Juozas [J. Rainis]. Lavinimos. Aušrinė, 1910, Nr. 6, p. 8.

[40] „Pavasario“ redakcija. Į skaitytojus. Pavasaris, 1912, Nr. 1, p. 4.

[41] R. [?]. Bendros pastabos apie skaitymą ir lavinimosi. Jaunimas, 1914, Nr. 6, p. 41–42.

[42] RIMŠA, Petras. Veikimas sodžiuje vasaros laiku. Ateitis, 1912, Nr. 6–7, p. 276–278.

[43] Sėjikas [?]. Tautos tverybos rinkimas. Vasaros darbai, 1912, Nr. 17, p. 9–12.

[44] Skaitymo vadovėlis. Jaunimas, 1911, Nr. 1, p. 1–2.

[45] Skaitymo vadovėlis. Jaunimas, 1911, Nr. 3, p. 14–15.

[46] Skaitymo vadovėlis. Jaunimas, 1911, Nr. 4, p. 18–19.

[47] SKIPITIS, Rapolas. Nepriklausoma Lietuva. Atsiminimai. Chicago, 1967.

[48] SKIPITIS, Rapolas. [R. Sk. ?]. Tėviškėn su knygomis! Aušrinė, 1911, Nr. 3, p. 92–93.

[49] Spauda ir moksleivija. Aušrinė, 1910, Nr. 4, p. 7.

[50] ŠILINGAS, Stasys. [Liūnas]. Pasikalbėjimas dėl „Aušrinės“ leidimo. Aušrinė, 1910, Nr. 4, p. 27–29.

[51] ŠILINGAS, Stasys. [St. Š.]. Iš moksleivijos gyvenimo. Moksleivių pasikalbėjimas. Birželio 7 d. Lietuvos žinios, 1909, Nr. 4, p. 2.

[52] ŠILINGAS, Stasys. Bibliografia. Программы чтения для самообразования. Aušrinė, 1914, Nr. 1, p. 29.

[53] ŠILINGAS, Stasys. Kas daryti? Aušrinė, 1910, Nr. 5, p. 5–6.

[54] TUMAVIČIŪTĖ, Irena. Pasikalbėjimas tarpusavyje. Kas ta šimtametė „Aušrinė“ lietuvių mokykloms? XXI amžius, 2010 rugsėjo 15, Nr. 67 (1852). [Žiūrėta 2019 10 31]. Prieiga per internetą: http://www.xxiamzius.lt/numeriai/2010/09/15/sviet_02.html

[55] URBONAS, Vytas. Lietuvos žurnalistikos istorija: periodinė spauda. Klaipėda: Klaipėdos universiteto leidykla, 2002.

[56] URBONAS, Vytas. Stasys Šilingas. Gyvenimas tautai ir valstybei. Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2010.

[57] VILNIETĖ [?]. Į drauges. Aušrinė, 1914, Nr. 2, p. 55.

[58] ZAVECKIENĖ, Žiedūnė. Jaunimas istorijos skersvėjuose. Lietuvos jaunimo spauda 19181940 metais. Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2018.

[59] ŽADEIKIS, Povilas. Vasarai atėjus. Aušrinė, 1911, Nr. 3, p. 90–92.

[60] Žurnalistikos enciklopedija. Vilnius: Pradai, 1997.


(1) Straipsnyje vartojamos šiuolaikinės periodinių leidinių pavadinimų formos, tikslus leidinio pavadinimas pateikiamas šaltinių ir literatūros sąraše.

(2) Jaunimo periodikos pradžia siejama su rankraštinių laikraštėlių atsiradimu, kurie buvo populiarūs tarp besimokančio jaunimo spaudos lotyniškais rašmenimis draudimo metais. 1904 m. Bitėnuose Vincas Mickevičius-Kapsukas pradėjo leisti jaunimui skirtą periodinį leidinį Draugas. Pirmaeivis lietuvių jaunuomenės laikraštis (nuo trečiojo numerio šis leidinys atstovavo vien socialdemokratų organizacijai „Draugas“). 1910  m. laikraščiuose Lietuvos žinios ir Lietuvos ūkininkas buvo atskiri skyriai jaunimui. Lietuvos žinių priedas Aušrinė nuo antrojo numerio tapo atskiru nemokamu šio laikraščio literatūros ir meno priedu. Lietuvos ūkininko priedas Jaunimas 1910 m. pabaigoje taip pat buvo išplėstas, vėliau tapo savarankišku žurnalo tipo leidiniu kaimo jaunuomenei. 1911 m. žurnalo Draugija redakcija pradėjo leisti priedą Ateitis, kuris nuo 1913 m. tapo savarankišku lietuvių moksleivijos literatūros, mokslo ir visuomenės žurnalu. Periodinių leidinių Aušrinė ir Ateitis redakcijos orientavosi į vyresniųjų klasių vidurinių mokyklų mokinius ir studentiją, o Jaunimo redakcija – į kaimo, didesnio kaimo ar miestelio jaunimo bendriją. 1912 m. pradėtas leisti jaunimui skirtas žurnalas Pavasaris, o 1914  m. pasirodė vienkartinis periodinis leidinys jaunimui Nauju taku. XX  a. pradžios jaunimo spauda nebuvo vienakryptis reiškinys, ji skyrėsi kultūrine ir politine laikysena.

(3) Aušrinė: Lietuvos žinių literatūros ir mokslo nemokamas priedas, žurnalas leistas 1910–1914, 1917, 1919–1926, 1931–1933 metais. 1910 m. žurnalo redakcinę komisiją sudarė Pranas Dovydaitis, Petras Klimas, Juozas Papečkys, Rapolas Skipitis, Stasys Šilingas; 1911 m. – Julius Abraitis, Agnietė Ambraziejūtė-Steponaitienė, Vladas Bukaveckas, Petras Klimas, Adomas Lastas, Stasys Naginskas, Juozas Papečkys; 1912 m. – Agnietė Ambraziejūtė-Steponaitienė, Vladas Bukaveckas, Romanas Bytautas, Juozas Marcinkus, Juozas Nemeikša, Juozas Papečkys, Rapolas Skipitis, Stasys Šilingas, Antanas Vienuolis. Aušrinės redakcija leido du priedus Farmaceutų reikalai (1911–1912) ir Vasaros darbai (1910–1912). 1913 m. Aušrinės tiražas sudarė 1 700 egzempliorių, o 1914 m. išaugo iki 3 250 egzempliorių [58, 44; 55, 112; 34, 185–187].

(4) Ateitis: nemokamas Draugijos priedas. Žurnalas / laikraštis leistas 1911–1940, 1946–1996, 1997, 2000 metais, 1911, 1912 m. išleistas kaip Draugijos priedas. 1913–1915 m. – Ateitis: literatūros, mokslo ir visuomenės laikraštis, skiriamas lietuvių moksleivijai. Žurnalo / laikraščio redaktoriai: 1911–1912 m. Aleksandras Dambrauskas, 1911–1915 m. Pranas Dovydaitis, 1912 m. Vytautas Endziulaitis, 1913–1915 m. Elizijus Draugelis. 1911–1914 m. tiražas siekė 1 500 egzempliorių [34, 164–168].

(5) Pavasaris: jaunimo mėnesinis laikraštis, ėjo 1912–1914, 1918, 1920–1940 m. Žurnalo / laikraščio leidėja-redaktorė Teresė Kubilinskaitė; ėjo du kartus per mėnesį, tiražas – 3 000 egzempliorių [58, 44; 35, 165].

(6) Leono Gudaičio teigimu, grožinė literatūra Aušrinėje buvo itin vertinama, ji leisdavo jaunuoliui išbandyti savo rašymo gebėjimus, lavino skaitytojų dailės, etinį ir estetinį skonį [18, 129].

(7) Reikėtų atkreipti dėmesį, kad dar iki Aušrinės pasirodymo Šilingas siūlė jaunimui aktyviai užsiimti savo krašto pažinimu. Vilniaus žiniose jis patarė jaunimui atkreipti dėmesį į tas kultūrinės veiklos sritis, kurios susijusios su antropologija, archeologija, filologija, liaudies medicina. Šilingas buvo įsitikinęs, kad jaunimas vasaros atostogų metu savo žinias gali perduoti kaimo bendruomenei bei užsiimti moksliniais savo apylinkių tyrinėjimais [56, 27].

(8) Klimas atsiminimuose rašė, kad Dovydaitis, dar būdamas Aušrinės redakcijos nariu, pateikė straipsnį „Tikėjimo elementas žmogaus gyvenime“. „Redakcijos kolektyvas, jį perskaitęs, smarkiai subruzdo. Pajutome kažką mums nepriimtino. <...> penkiais balsais prieš vieną, nutarė spausdinti su prierašu. Tas prierašas buvo gana status. Buvo pareikšta, kad Dovydaičio pasaulėžiūra nesutinka su „Aušrinės“ pažiūromis“ [26, 33].

(9) XIX a. pabaigoje lietuvių nelegalioje periodinėje spaudoje buvo keliamas moterų išsilavinimo klausimas, siejamas su tautinės šeimos projektais. Manyta, kad tai galėtų sustabdyti lietuvių inteligentijos tautinių nuostatų kaitą, kai inteligentai buvo priversti sudarinėti santuokas su išsilavinusiomis, bet kitai etninei bendruomenei atstovaujančiomis moterimis [36, 104–106].

OLGA MASTIANICA-STANKEVIČ

The Image of the Lithuanian Intellectual in the Youth Magazine Aušrinė (1910–1914)

Summary

The magazine Aušrinė was intended for the young generation of the Lithuanian intelligentsia and as it was created by the representatives of this generation it allowed understanding of the collective thinking of this group of society. In the first half of the twentieth century, the young generation of the Lithuanian intelligentsia defined the intelligentsia not so much by formal characteristics as by its cultural, and, more precisely, by its national role. The collaborators of Aušrinė were convinced that the future of the Lithuanian national movement and the Lithuanian nation depended on the intelligentsia and its role. However, unlike other periodicals of the time, the editors of this magazine mostly focused not on the dissemination of ideas of Lithuanian nationalism, but looked for ways to strengthen social activism of the intellectuals, their relations with the homeland and with other sections of society. It was the environment of Aušrinė that tied student summer holidays to learning about regions, history, and culture of Lithuania, encouraged students to actively participate in the activities of farming societies, enlightenment societies, and to bring together local youth societies. In parallel, this magazine addressed the issue of the harmonisation of the individual needs of the intelligentsia and the community needs. Among other things, the collaborators of Aušrinė claimed that the Lithuanian intellectuals would not be able to properly perform their social functions unless they cared more about the nurturing of individuality: moral self-development and intellectual education. By introducing the column “Educational Affairs”, the editors of this magazine provided a list of literature recommended to the students, knowing that it would help the young generation of the Lithuanian intelligentsia “to seriously, consciously, and consistently develop a worldview, to accurately determine the path of an active life”. The discussion in the magazine Aušrinė shows that in the vision of the nation’s future, the  young generation of the  Lithuanian intelligentsia encouraged regarding women not only as wives and mothers in order to implement projects of the national intelligent family, but as partners in social activities. The editors of the magazine emphasized the need for women’s participation in the process of building a national intelligentsia and encouraged them to be socially active.

Keywords: intelligentsia, identity, youth, periodical press