Gardino pavieto bajorų asmenvardžiai ir iš jų kilusios pavardės 1565 m. dokumente

JŪRATĖ ČIRŪNAITĖ

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, M. Jankaus g. 2, 50275 Kaunas
El. paštas j.cirunaite@gmail.com

Straipsnyje siekiama užfiksuoti 1565 m. Gardino pavieto bajorų vardyne egzistavusias pirmąsias pavardes, taip pat aptarti atvejus, kai 1565 m. dokumente užrašyti asmenvardžiai buvo pirmieji vėliau atsiradusių pavardžių paminėjimai. Aptariami ir dar egzistavę senosios įvardijimo sistemos reliktai, taip pat tarpiniai variantai tarp senosios ir naujosios įvardijimo sistemos, pvz., iš -sk- tipo antroponimų 1565 m. gyventojų kartoje padaryti patronimai: Друцкевичъ, Долъгошцичъ. Tarp -sk- tipo antroponimų rastos dvi pavardės: Халецки, Куровъски. Dar šeši -sk- tipo antroponimai yra pirmas vėliau paliudytų pavardžių paminėjimas: Завацъки, Каменъски, Новицъки, Петровъски, Свиръски, Снаръски. Pavardėmis jie turėjo virsti XVI a. antroje pusėje. Iš antroponimų, kurie nėra vardai, patronimai, -sk- tipo antroponimai, abejonių nekelianti pavardė yra Шышъко. Su išlyga pavardėmis taip pat galime laikyti keturis antroponimus, kurie, virsdami pavarde, neteko patroniminės priesagos: Ейсмонтъ, Кобята, Стер[ъ]пейко, Толоч[ъ]ко. 1565 m. dokumentas yra pirmas vėliau paliudytų pavardžių paminėjimas dar penkių šio tipo antroponimų: Белокозъ, Галабурда, Доха, Куликъ, Мицута. Pavardėmis jie turėjo virsti XVI  a. antroje pusėje. Tarp pirmųjų patronimų užfiksuotos keturios pavardės: Кгинюшевичъ, Киселевичъ, Моръдасовичъ, Носовичъ. Yra dar du šio tipo pirmieji vėliau paliudytų pavardžių paminėjimai: Бутрымовичъ, Полуяновичъ. Taip pat pirmu pavardės paminėjimu galime laikyti retą patroniminę krikščioniško antroponimo formą Хомичъ. Šie antroponimai pavardėmis turėjo virsti XVI a. antroje pusėje. Antrieji patronimai, ypač užrašyti vienaskaitos kilmininko linksniu, atstovavo senajai įvardijimo sistemai, kur jie iš dalies atliko dabartinės pavardės funkciją. Iš antrųjų patronimų Ейсмон[ъ] товича ir Сиръкгутевича (taip pat yra užrašymo variantas Шыркгутевичъ) kilusios pavardės galėjo funkcionuoti jau XVI a. viduryje, jeigu būtų užrašytos ne kilmininko, o vardininko linksniu. Iš antrųjų patronimų pirmuoju vėliau paliudytos pavardės paminėjimu galime laikyti antroponimą Почобутовича. Šis antroponimas, netekęs patroniminės priesagos, pavarde turėjo virsti XVI a. antroje pusėje. Vienas asmuo turėjo dvi pavardes: Халецъки Киселевичъ. Du asmenys turėjo po dvi potencialias pavardes: Новицъки Ейсмонътовича ir Ейсмонътовича Снаръски. Abu šių potencialių pavardžių -sk- tipo antroponimai Новицъки ir Снаръски buvo pirmi vėliau paliudytų pavardžių paminėjimai, o antroponimą Ейсмонътовича galima būtų laikyti pavarde, jeigu jis būtų užrašytas vardininko linksniu.

Raktažodžiai: asmenvardis, įvardijimas, pavardė

ĮVADAS

Pavardžių formavimasis Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje jau kuris laikas domina antroponimikus. Vitalija Maciejauskienė yra išleidusi monografiją apie lietuvių pavardžių formavimąsi XIII–XVIII a. [6]. Joje aprašoma lietuvių asmenų įvardijimo raida nuo vieno vardo iki šiandieninio dvinario įvardijimo vardu ir pavarde, daugiausia dėmesio skiriama pavardžių formavimuisi ir įsigalėjimui, aiškinama jų kilmė, aptariamas lietuvių pavardžių slavinimas ir pavardžių variantų atsiradimas, taip pat rašoma apie moterų įvardijimo savitumus įvairiais laikotarpiais. Monografiją apie XVI–XVIII  a. Kauno miesto gyventojų asmenvardžius ir iš jų kilusias pavardes yra parašiusi Alma Ragauskaitė [7]. Knygoje pateikiama vyrų ir moterų įvardijimo sistema, nagrinėjamas miesto gyventojų pavardžių radimasis, nušviečiamas bendras to meto asmenvardžių kilmės vaizdas, aptariami antroponimų darybos polinkiai. Apie XVI–XVII a. Kauno pavieto bajorų giminių asmenvardžius ir iš jų kilusias pavardes rašė Jūratė Čirūnaitė [4]. 1567 m. LDK kariuomenės surašymo Kauno pavieto registre buvo rastos trys bajorų pavardės. Realiai pavardžių turėjo būti kur kas daugiau, tačiau jas užfiksuoti trukdė tuo metu įprastas bajorų užrašymas vardu bei tėvavardžiu, taip pat tai, kad vieną kartą nurodžius giminės vardą bajorų sąrašo pradžioje, giminės asmenvardis į asmenų įvardijimus paprastai jau nebebuvo įtraukiamas, o 1528 m. dokumente giminės asmenvardis buvo įtraukiamas į bajoro įvardijimą. 1690 m. LDK padūmės (kieminio) mokesčio surašymo Kauno pavieto registre randame 23 bajorų pavardes, kilusias iš Kauno pavieto giminių asmenvardžių, užrašytas savo giminės sąraše [2]. Dar 36 bajorų pavardes, kilusias iš giminių asmenvardžių, randame užrašytas ne savo, o kitos giminės sąraše [5]. Apie lietuvių dvikamienių asmenvardžių trumpinius ir jų kilmės pavardes monografiją yra išleidusi Daiva Sinkevičiūtė [8]. Monografijoje aptariami asmenvardiniai trumpiniai, pateikiamos apeliatyvinių ir asmenvardinių trumpinių klasifikacijos, aprašoma trumpinių vieta senojoje vardų sistemoje ir jų santykis su dvikamieniais asmenvardžiais, nurodomas hipokoristinių kamienų aprašas ir atliekama trumpinių kilmės lietuvių pavardžių morfonologinė analizė.

Ukrainiečių pavardžių susidarymo klausimu yra rašęs Michailo Chudašas [9; 10]. Apie Lietuvos totorių asmenvardžių raidą XV–XVII a. ir pirmųjų pavardžių radimąsi XVII a. viduryje rašė J. Čirūnaitė [1]. Apie LDK žydų asmenvardžių raidą nuo grupinio antroponimo XV a., pavardės užuomazgos XVI a., laikinosios pavardės XVII a. iki pirmosios nuolatinės pavardės XVIII a. rašė J. Čirūnaitė [3].

Šiame straipsnyje tiriami 1565 m. LDK kariuomenės surašymo Gardino pavieto bajorų asmenvardžių paveldėjimo, t. y. pirmųjų pavardžių radimosi, atvejai. Šio tyrimo tikslas – užfiksuoti susidariusias pavardes, nesiekiama jų komentuoti etimologiškai ir semantiškai. Iš viso XVI a. buvo trys LDK kariuomenės surašymai: 1528 m., 1565 m. ir 1567 metais. Šie dokumentai parašyti rusėnų kalba. Kiekviename iš jų buvo Gardino pavieto bajorų vėliava. Gardino pavietas buvo etniškai mišri teritorija, kurioje gyveno rusėnai, lietuviai ir totoriai. Tai istorinė jotvingių genties žemė. Gardino bajorų vėliavoje surašyti tik bajorai krikščionys, totoriai surašyti kitame sąraše. Šiame straipsnyje, ieškant 1565 m. dokumente bajorų pavardžių, šio dokumento asmenvardžiai lyginami su 1528 m. dokumento asmenvardžiais; taip pat cituojami 1567 m. ir 1690 m. dokumentų asmenvardžiai, sutampantys su 1565 m. dokumento asmenvardžiais ir iš jų kilusiomis pavardėmis. Visi asmenvardžiai ir įvardijimai yra metrikuoti. 1528 m., 1565 m. ir 1567 m. dokumentų citatos žymimos nurodant skliaustuose šaltinio puslapį. Cituojama iš: Литовская Метрика. III. Книги публичныхъ делъ. Переписи войска литовскаго. Петроградъ, 1915. Taip pat cituojama iš 1690  m. LDK padūmės (kieminio) mokesčio surašymo dokumento, parašyto lenkų kalba, kuriame yra Gardino pavieto asmenų registras. Citatos žymimos skliaustuose raidėmis RP, po to nurodant šaltinio puslapį. Cituojama iš: Metryka Litewska. Rejestry podymnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Województwo Trockie 1690 r. Warszawa, 2000.

ASMENVARDŽIAI IR JŲ PAVELDĖJIMO ATVEJAI

Šiame straipsnyje kalbama apie asmenvardžius, kurie susidarius tam tikroms aplinkybėms gali būti paveldimi – iš jų ateityje galėtų susiformuoti pavardės arba jos jau yra susiformavusios.

Pavarde yra laikomas asmenvardis, kurį nepakitusį sūnus paveldi iš tėvo. Norint nustatyti, ar asmenvardis yra pavardė, reikia palyginti tėvo ir sūnaus įvardijimus: jeigu jų antrasis arba trečiasis asmenvardis sutampa, jis yra pavardė. Ieškodami pavardžių 1565 m. Gardino pavieto registre susiduriame su problema: dokumente asmenys paprastai įrašomi be šeimos narių. Tiesa, yra 4 tėvo ir sūnaus įvardijimai (tais atvejais, kai tėvas siunčia sūnų į kariuomenę), bet juose dvinariu įvardijimu įrašyti tik tėvai, o jų sūnūs – vien vardu. Vadinasi, pavardžių tuose įvardijimuose nerasime.

Yra ir kitas būdas ieškoti pavardžių: reikia palyginti tos pačios vietovės dviejų kartų vardyną. Jeigu antrasis arba trečiasis asmenvardis (pageidautina, kad tai nebūtų aiškus tėvavardis – patroniminės priesagos vedinys iš krikščioniško vardo) dviejose kartose sutampa, tai gali būti pavardė. Mūsų atveju reikia palyginti 1528 m. ir 1565 m. LDK kariuomenės surašymų Gardino pavieto vyrų bajorų įvardijimus. Ieškant pavardžių reikia atkreipti dėmesį į visus (pageidautina – nekrikščioniškus) bendrašaknius asmenvardžius, nes neretais atvejais asmenvardis, virsdamas pavarde, praranda patroniminę priesagą arba įgyja -sk- tipo priesagą. Pavardžių neieškoma tarp krikščioniškų patronimų, nes dėl gausiai vartojamų tėvavardžių (kurių dauguma buvo krikščioniški asmenvardžiai) jų tapimą pavardėmis būtų kone neįmanoma įrodyti, nors negalima atmesti tikimybės, kad XVI a. viduryje tokių pavardžių jau galėjo būti.

-SK- TIPO ANTROPONIMAI

-sk- tipo antroponimai (1) XVI  a. paprastai buvo nekrikštavardiniai asmenvardžiai. Kai kurie buvo sudaromi iš vietovardžių. Tai galima pailiustruoti bajoro įvardijimu 1565 m. dokumente: Шыманъ Грыбовъски з у Грыбовки (350) „Šimanas Grybovskis iš Grybovkos“. Antrasis asmenvardis Грыбовъски yra sudarytas iš tame pačiame įraše minimos vietovės (galbūt dvaro) vardo. Yra dar du įrašai, kuriuose taip pat minimas dvaro vardas: Станиславъ Завацъки з дворца Молявицкого (349) ir Янъ Велимовски з ыменя своего Хяцка (357). Šiais dviem atvejais -sk- tipo antroponimai ir dvaro vardai nesutampa.

1565 m. dokumente 11,2 proc. visų įvardijimų turėjo -sk- tipo antroponimų: buvo rasti 23 skirtingi -sk- tipo asmenvardžiai, užrašyti 26-ių asmenų įvardijimuose. Iš jų 22 skirtingi asmenvardžiai, užrašyti 25-ių asmenų įvardijimuose, yra nekrikštavardinės kilmės: Белицки (2) (350), Бережецки (355), Велимовски (357), Веръбицки (350), Винъски (346), Глядовиц[ъ]ки – 2 užrašymai (351; 346), Грыбовъски (350), Добрылевски (354), Еленъски (350), Жолиславъски (354), Завацъки – 2 užrašymai (349; 353), gen. sg. Закревского (356), Каменъски  –  2 užrašymai (abu 354), Кгоръковски (350), Куровъски (357), Миленски (351), Мокрыцъки (357), Новицъки (356), Свиръски (355), Снаръски (356), Трацовъски (349), Халецъки (357).

Vienas -sk- tipo antroponimas yra sudarytas iš krikščioniško vardo: Петровъски (352). Tai išimtis, nebūdinga XVI a. vardynui. Galima įtarti, kad asmenvardis prieš tai turėjo patroniminę priesagą (-овичъ), o -sk- tipo priesagos vediniu virto paties asmens pasirinkimu pavardžių formavimosi metu.

Įdomu pasekti, kaip su vyresnės gyventojų kartos -sk- tipo asmenvardžiais buvo elgiamasi 1565 m. gyventojų kartoje. 1565 m. sąraše randame du įvardijimus, kurių antrieji asmenvardžiai yra iš -sk- tipo antroponimų sudaryti patronimai: Михайло Друцъкевичъ з Радивоновичъ (353) „Michailas, Druckio sūnus, iš Radivonovičių“ ir Адамъ Долъгошцичъ (352) „Adomas, Dolgockio sūnus“. Rekonstruoti tėvų -sk- tipo asmenvardžiai *Друцкий ir *Долъгоцкий į sūnų įvardijimus perkelti patronimais Друцъкевичъ ir Долгошцичъ (3). Patronimai paprastai buvo sudaromi iš asmens pirmojo antroponimo – vardo, taip pat iš asmens tėvavardžio, kitoje kartoje jį užrašant gen. sg. linksniu trečiojo asmenvardžio pozicijoje po tėvavardžio [1; 301]. Šiuo atveju patronimai sudaryti iš -sk- tipo antroponimų. Jeigu šie -sk- tipo antroponimai iš tėvo įvardijimo į sūnaus įvardijimą būtų perkelti tiesiogiai, tai jau būtų pavardė.

Kitoks -sk- tipo asmenvardžio perkėlimo atvejis randamas moters įvardijime: Мацуха Ленъковая Тымошевича Струтынского (354) „Macucha, Lenko, Tymošo Strutinskio sūnaus, žmona“. Galima rekonstruoti moters vyro įvardijimą: *Ленъкo Тымошевичъ Струтынски. Šiuo atveju sutuoktinio -sk- tipo asmenvardis į moters įvardijimą perkeltas genetyvu (genetyvu į moters įvardijimą paprastai būdavo perkeliamas jos sutuoktinio tėvavardis: mūsų cituotame pavyzdyje gen. sg. Тымошевича). Jeigu -sk- tipo asmenvardis į moters įvardijimą būtų perkeltas ne keičiant linksnį, o sudarant galūnės vedinį (pvz., galima forma *Струтынская), šį asmenvardį galėtume laikyti moteriška pavarde.

Dar reikia atkreipti dėmesį į vienodus -sk- tipo asmenvardžius 1565 m. dokumente. Pasikartoja šie asmenvardžiai:

Каменъски: Янъ Каменъски (354), Юрый Каменъски (354);

Глядовиц[ъ]ки: Станиславъ Глядовицъки (346), Матысъ Войтеховичъ Глядовицки (351);

Завацъки: Станиславъ Завацъки з дворца Молявицкого (349), Петръ Павловичъ Завaцъки (353).

Nėra duomenų, ar šie vienodais -sk- tipo asmenvardžiais užrašyti asmenys yra giminės. Tai gali būti tiesiog vienoje vietovėje gyvenantys asmenys, kurių -sk- tipo antroponimas sudarytas galbūt iš vietovardžio. Jeigu šie asmenvardžiai būtų paminėti 1528 m. LDK kariuomenės surašymo Gardino pavieto registre, tai pasikartojusius 1565 m. dokumente juos laikytume pavardėmis. Tačiau jie ten nebuvo paminėti.

1565 m. Gardino pavieto surašyme randame ir dvi pavardes iš -sk- tipo antroponimų.

Халецки:

1528 m. – Панъ Михайло Халецкий (90);

1565 m. – Халецъки Киселевичъ (357).

Куровъски (4):

1528 m. – Юшъко Куровъский (90), Васко Куровъский (90);

1565 m. – Федоръ Данилевичъ Куровъски (357).

Antroji pavardė Куровски užfiksuota ir 1690  m. LDK padūmės mokesčių surašymo Gardino pavieto asmenų sąraše: jm. p. <...> Jan Kurowski (RP, 111).

Iš šiame poskyryje išvardytų 23 skirtingų -sk- tipo antroponimų, be minėto asmenvardžio Куровъски, 1690  m. dokumente kaip pavardės paliudyti dar 6 asmenvardžiai: Завацъки, Каменъски, Новицъки, Петровъски, Свиръски, Снаръски.

Завацъки:

1565 m. – Станиславъ Завацъки з дворца Молявицкого (349), Петръ Павловичъ Завацъки (353);

1690 m. – p. Stefan i S[z]ymon Zawaccy (RP, 116).

Каменъски:

1565 m. – Юрый Каменъски (354), Янъ Каменъски (354);

1690 m. – p. Benedykt, Stefan, Jan, Andrzej i Aleksander Kamińscy (RP, 101), p. Jakub Kamiński (RP, 103). (Asmenvardžiai Каменъски ir Kamiński tai pačiai pavardei priskiriami su išlyga.)

Новицъки:

1565 m. – Щасны Новицъки Ейсмонтовича (356);

1690 m. – p. Michał Nowicki (RP, 118), p. Zachariasz Nowicki (RP, 118).

Петровъски:

1565 m. – Павелъ Петровъски (352);

1690 m. – p. Stanisław Piotrowski z Białegostoku (RP, 129). (Rusėniškas asmenvardis Петровъски gali būti perskaitomas ir [Piotrovski], kaip ir krikšto vardas Петръ [Piotr].)

Свиръски:

1565 m. – Станиславъ Свиръски (355);

1690 m. – p. Bazyli, Krzyszt[of], Marcin Świrscy (RP, 101).

Снаръски:

1565 m. – Валенъты Аукгустиновичъ Ейсмонътовича Снаръски (356);

1690 m. – p. Stefan Snarski (RP, 117), p. Holak Snarski (RP, 126).

Tas faktas, kad išvardyti 6 asmenvardžiai 1690 m. dokumente yra paliudyti kaip pavardės, dar neleidžia jų pavardėmis laikyti 1565 m. dokumente, bet tai yra pirmieji pavardžių paminėjimai. Galima teigti, kad šie antroponimai 1565 m. Gardino pavieto vardyne jau buvo įsitvirtinę ir pavardėmis turėjo virsti XVI a. antroje pusėje.

KITI ASMENVARDŽIAI

Į vardus panašius asmenvardžius, kurie užrašyti antro arba trečio asmenvardžio pozicijoje, bet nėra vardai, patronimai ar -sk- tipo antroponimai, 1565 m. LDK kariuomenės surašymo Gardino vėliavoje turėjo 15 proc. visų įvardijimų – jų buvo 37. Dauguma šių asmenvardžių nebuvo krikščioniški antroponimai (5). Skirtingų asmenvardžių buvo 27: Болеста – 2 užrašymai (abu 356), Белокозъ (352), Галабурда (350), Грышано (357), Доха (353), Душычыстъ (347), Ейсмонтъ (349), Карпъ (346), Кашъка (348), Кобята (355), Короза (347), Куликъ – 2 užrašymai (348; 351), Кушало (347), Мелешъко (355), Мицута (346), Омета (352), Стер[ъ]пейко – 2 užrašymai (349; 351), Толоч[ъ]ко – 9 užrašymai (347 – 4 užrašymai; 349; 350; 353 – 2 užrašymai; 354), Тыщикъ (351), Тюря (356), Унучъко (354), Чей (350), Чыжъ (347), Шодърухъ (356), Шорц (355), Шостакъ (351), Шышъко (349).

Reikia atkreipti dėmesį į pasikartojančius asmenvardžius:

Болеста: Валенъты Болеста (356), Малъхеръ Болеста (356).

Куликъ: Прокопъ Куликъ (348), Анъдрей Iвановичъ Куликъ (351).

Šiais asmenvardžiais užrašytus asmenis turėjo sieti kažkoks giminystės ryšys. Taip pat pasikartoja asmenvardžiai Стер[ъ]пейко, Толоч[ъ]ко. Apie juos bus kalbama kaip apie pavardes.

Iš jau išvardytų asmenvardžių sąrašo pavardėms tvirtai galime priskirti vieną asmenvardį –

Шышъко:

1528 m. – Федоръ Шышъка (90);

1565 m. – Iванъ Шышъко (349) (6).

Iš šio sąrašo pavardėmis, tiesa, su išlyga, taip pat galime laikyti 4 asmenvardžius, kur antroponimas, greičiausiai jį paveldint, neteko patroniminės priesagos: Ейсмонтъ, Кобята, Стер[ъ]пейко, Толоч[ъ]ко.

Ейсмонтъ (7):

1528 m. – Венъцко Ейсимонтовичъ (91), Шимонъ Ейсимонтовичъ (92), Пашко а Статко, а Петрокъ, а Прокопъ Ейсимонтовичи (92), Петрашко Ейсимонтовичъ (92), Миколай Ейсимонтовичъ (92), Дашко Ейсимонтовичъ (92) – iš viso 9 asmenys.

1565  m.  –  Шимъко Олехъновичъ Ейсмонтъ (8) (349), Каска Лаврыновая Ейсмонътовая (355).

Кобята:

1528 m. – Ходко Кобятинъ (91);

1565 m. – Еско Анъдреевичъ Кобята (355).

Стер[ъ]пейко:

1528 m. – Миско Стирпейковичъ (91), Матеевая Стирпейковича (91);

1565 m. – Богушъ Стерпейко (349), Петръ Стеръпейко (9) (351).

Толоч[ъ]ко:

1528 m. – Шимонъ Толочкевичъ (91), Петровая Толочкевича (91);

1565  m.  –  Юрый Толочъко з Кунигчощызны (347), Петръ Толочъко (347), Станиславъ Толочъко (347), Грышъко Юревичъ Толочко (347), Станиславъ Толочъко Шимъковича (350), Станиславъ Олиашовичъ Толочъко съ Черги (353), Миколай Яновичъ Толочъко, хоружыцъ Городенски (349), Лавърынъ Богдановичъ Толочко (353), Aндрей Юръевичъ Толочко (354) – iš viso 9 asmenys.

Iš penkių čia išvardytų pavardžių 1690 m. LDK padūmės mokesčių surašymo Gardino pavieto asmenų sąraše užfiksuotos keturios:

Ейсмонтъ: p. Jakub Eysmont (RP, 89), p. Andrzej Eysmont (RP, 108).

Стер[ъ]пейко: p. Jan Sterpeyko (RP, 105).

Шышъко: p. <...> Marcin Szyszka (RP, 116), p. Kazimierz Szyszka (RP, 120).

Толоч[ъ]ко: p. Kazimierz Tołoczko (RP, 103), p. Jan Tołoczko (RP, 87).

Iš šiame poskyryje išvardytų 27 skirtingų asmenvardžių, kurie nėra vardai, patronimai ar -sk- tipo antroponimai, be keturių ką tik nurodytų pavardžių, 1690 m. dokumente kaip pavardės paliudyti dar keturi asmenvardžiai  –  Белокозъ, Галабурда, Доха, Мицута, o dar vienas šio sąrašo antroponimas Куликъ, virsdamas pavarde, įgavo -sk- tipo priesagą ir 1690 m. dokumente užfiksuotas Kulicki forma:

Белокозъ:

1565 m. – Стефанъ Белокозъ (352);

1690 m. – p. Jan Białokoz (RP, 107), p. S[z]ymon Białokoz (RP, 107).

Галабурда:

1565 m. – Анъцута Галабуръда (350);

1690 m. – [pp.] <...> Haraburdzina (RP, 116) – moters įvardijimas.

Доха:

1565 m. – Янъ Доха (353);

1690 m. – p. Docha (RP, 89).

Мицута:

1565 m. – Хоружы Городенъски Богушъ Петровичъ Мицута (346);

1690 m. – p. Karol Micuta (RP, 106), j. [m]. p. Adam Micuta (RP, 106).

Куликъ:

1565 m. – Прокопъ Куликъ (348), Анъдрей Iвановичъ Куликъ (351);

1690 m. – p. <...> Andrzej i Aleksander Kuliccy (RP, 101).

Penkių čia išvardytų 1565 m. antroponimų, kurie kaip pavardės paliudyti 1690 m. dokumente, 1565 m. dar negalime laikyti pavardėmis, bet aišku, kad pavardėmis jie virto kitoje gyventojų kartoje tame pačiame XVI amžiuje.

PATRONIMAI

Pirmieji patronimai

1565 m. LDK kariuomenės surašymo Gardino pavieto vėliavos vyrų įvardijimuose pavartoti 178 pirmieji, tarp jų ir vieninteliai, esantys įvardijime, patronimai (10). Šių patronimų turėjo 76,7 proc. vėliavos vyrų įvardijimų. Iš krikščioniškų vardų sudaryta dauguma patronimų – 132 (74,2 proc. visų pirmųjų patronimų). 1528 m. dokumento asmenų vardai 1565 m. dokumento gyventojų kartoje turėtų virsti tėvavardžiais, tai yra pirmaisiais patronimais. Jeigu palyginsime krikščioniškais vardais pavadintų asmenų skaičių ankstesnėje Gardino pavieto bajorų kartoje, 1528 m. dokumente – 89,1 proc. (236), su krikščioniškų vardų skaičiumi 1565 m. dokumento pirmuosiuose patronimuose, t. y. tėvavardžiuose, kuris yra 74,2 proc., matysime, jog jis santykinai sumažėjęs 15 procentų, o iš tikro šie skaičiai turėtų būti panašūs. Kyla pagrįsta abejonė, ar visi 1565 m. dokumente užrašyti pirmieji patronimai buvo sudaryti iš ankstesnės kartos vyrų vardų, tai yra, kaip įprasta manyti kalbant apie XVI amžių, buvo tėvavardžiai. Gal tėvavardis ne visada buvo užrašomas, o vietoj jo užrašytas patroniminis asmenvardis 1565 m. dokumento vyrų įvardijimuose atliko ne tėvavardinę, o kokią nors kitą funkciją (pvz., buvo virtęs pavarde). Norint vienaip ar kitaip atsakyti į šį klausimą, reikia ištirti dar ir kito dokumento – 1567 m. Gardino vėliavos vyrų surašymo – pirmuosius patronimus.

Tarp krikščioniškos kilmės patronimų vargu ar verta ieškoti pavardžių – jas tiesiog būtų sunku įrodyti, nes krikščioniškų vardų buvo daugiausia tiek 1528 m., tiek 1565 m. dokumentuose. Ieškant pirmųjų pavardžių, jų reikėtų dairytis iš nekrikščioniškų vardų sudarytuose patronimuose. Tokių patronimų buvo 46 (25,8 proc. visų pirmųjų arba vienintelių patronimų). Tarp šių patronimų buvo 40 skirtingų asmenvardžių. Dalis šių antroponimų greičiausiai buvo sudaryti iš asmenvardžių, kurie nebūdami šventųjų vardais buvo vartojami kaip krikšto vardai. Jų yra trys (užrašyti keturis kartus): Ждановичъ (11) (348; 355), Богуфаловичъ (349), Щасновичъ (12) (351). Dar yra asmenvardis Милалковичъ (353), kuris greičiausiai buvo užrašymo klaida – turėtų būti Михалковичъ (patronimas, sudarytas iš krikščioniško vardo).

Kaip į potencialias pavardes galime žiūrėti į likusius 36 skirtingus asmenvardžius, kurie buvo užrašyti 41 kartą: Билмановичъ (353), Билъчичъ  –  trys užrašymai (visi 347), Бранъчычъ (349), Брыкъцевичъ (356), Бутрымовичъ (356), Годыковичъ (353), Горовичъ (347), Горъчаловичъ (351), Гушичъ (348), Гушычъ (348), Кгинюшевичъ (352), Киселевичъ (357), Коръяновичъ (350), Кочутычъ (348), Кунъцевичъ (346), Лущыковичъ (349), Молчъкевичъ (356), Моръдасовичъ  –  2 užrašymai (abu 357), Нищыкевичъ (357), Носовичъ  –  du užrašymai (abu 252), Обранцовичъ (353), Полуяновичъ (352), Панъцовичъ (354), Сарасиковичъ (353), Тидюковичъ (352), Толчевичъ (353), Тышычъ (349), Шевшрычъ (348), Шушъкевичъ (346), Шыкгутевичъ (349), Жаденевичъ (353), Желевичъ (356), Жуковичъ (352), Хицутичъ (357), Ходаневичъ (349), Хотейневичъ (351), Чеховичъ (354).

Reikia atkreipti dėmesį į pasikartojančius patronimus:

Билъчичъ – 3 užrašymai: Кононъ Билъчичъ (347), Олекъсей Билъчичъ з Черги (347), Васылъ Билъчычъ (347).

Гушичъ, Гушычъ – 2 užrašymai: Лавринъ Гушичъ з Черги (348), Анъдрей Гушычъ (348).

Šiais pasikartojančiais patronimais greičiausiai buvo užrašyti broliai. Jų laikyti pavardėmis negalime, nes asmenvardžiai nebuvo paliudyti 1528 m. dokumente. Taip pat pasikartoja patronimai Моръдасовичъ ir Носовичъ. Apie juos bus kalbama kaip apie pavardes.

Iš pirmųjų arba vienintelių patronimų sąrašo pavardėmis galime laikyti keturis antroponimus: Кгинюшевичъ, Киселевичъ, Моръдасовичъ, Носовичъ.

Кгинюшевичъ:

1528 m. – Петъко Кгинюшевичъ (13) (93);

1565 m. – Войтехъ Кгинюшевичъ (14) (352).

Киселевичъ:

1528 m. – Васко Киселевичъ (93);

1565 m. – Халецъки Киселевичъ (15) (357). Šiame įvardijime abu asmenvardžiai yra pavardės. Apie pavardę Халецъки rašyta poskyryje „-sk- tipo antroponimai“.

Мордасовичъ:

1528 m. – Иванецъ Моръдасовичъ (93);

1565 m. – Iванъ Моръдасовичъ (357), Остафей Моръдасовичъ (357).

Носовичъ:

1528 m. – Стась а Юръи Носовичы (92);

1565 m. – Марътынъ Носовичъ Шымкевича (352), Войтехъ Носовичъ Матеевича (352).

Dar vieną asmenvardį galėtume laikyti pavarde, jeigu jis nebūtų iškraipytas raštininkų:

Билмановичъ (turėtų būti Билминовичъ).

Билминовичъ:

1528 m. – Богданъ Бильминовичъ (92);

1565 m. – Балтромей Билмановичъ съ Черги (353). Tai, kad užrašymas Билмановичъ vietoj Билминовичъ yra korektūros klaida, liudija ir 1567  m. Gardino vėliavoje užrašyti du asmenys su asmenvardžiais Билминовичъ, viename įvardijime nurodant šeimos pavardę одъ Билминовъ, o kitame – tos pačios šaknies vietovardį з села Билминовщизны: Матей Билминовичъ одъ Билминовъ съ Черги (683), Стась Билминовичъ з села Билминовщизны (698). Jeigu šis asmenvardis negali būti laikomas pavarde 1565 m. dokumente, jis yra abejonių nekelianti pavardė 1567 m. dokumente.

Asmenvardis paliudytas ir 1690 m. LDK padūmės mokesčių surašymo Gardino pavieto asmenų sąraše – čia jis yra netekęs patroniminės priesagos: p. Aleksander Bilmin (PM, 115); p. Walerian Bilmin z p. Teodorową Bilminową (RP, 115).

Iš 36 šiame poskyryje išvardytų pirmųjų patronimų 1690 m. dokumente randame dar du: Бутрымовичъ ir Полуяновичъ.

Бутрымовичъ:

1565 m. – Якубъ Бутрымовичъ (356);

1690  m.  –  p.  <...> Konstanty Butrymowicz (RP, 102); p.  Butrymowicz z Musewicz Kisielewszczy[zny] (RP, 126); p. Mateusz Butrymowicz z synem (RP, 109).

Полуяновичъ:

1565 m. – Федко Полуяновичъ (352).

1690 m. – p. Jerzy i Jan Połujanowski (RP, 109); p. <...> Maciejowa Połujanowska (RP, 110).

Paskutiniame asmenvardyje, matyt, jam virstant pavarde, patroniminė priesaga buvo pakeista į kitą – -sk- tipo – priesagą. Aišku, tas procesas galėjo vykti ir vėliau – asmenvardžiui su patronimine priesaga jau esant pavarde.

Dviejų paskutinių asmenvardžių Бутрымовичъ ir Полуяновичъ 1565 m. dokumente dar negalime laikyti pavardėmis, nes trūksta jų paliudijimo 1528 m. dokumente, bet aišku, kad jie pavardėmis virto dar XVI amžiuje.

1690 m. dokumente yra užfiksuota pavardė Chomicz, kilusi iš retos krikščioniško asmenvardžio (Tomas, Фома) formos. Ji turi atitikmenį ir 1565 m. dokumente.

Хомичъ:

1565 m. – Окурда Хомичъ (357);

1690 m. – [p.] Jan Chomicz (RP, 109).

Galima spėti, jog būtent čia minimo 1565 m. dokumente užrašyto asmens sūnų arba jo brolių sūnų įvardijimuose patronimas Хомичъ virto pavarde.

Antrieji patronimai

Antrasis įvardijimo patronimas į asmens įvardijimą paprastai būdavo perkeliamas iš asmens tėvo tėvavardžio [1; 301]. Galėjo būti perkeliamas gen. sg. linksniu, rečiau – nom. sg. linksniu. Antrąjį patronimą 1565 m. Gardino vėliavoje turėjo 47 asmenys (20,3 proc. visų užrašytų asmenų). Dažniau vartotas antrasis patronimas, užrašytas gen. sg. linksniu – 41 užrašymas (87,2 proc. visų antrųjų patronimų arba 17,7 proc. visų įvardijimų). Nepalyginti mažiau buvo antrųjų patronimų, užrašytų nom. sg. linksniu – 6 užrašymai (12,8 proc. visų antrųjų patronimų arba 2,6 proc. visų įvardijimų).

Iš krikščioniškų vardų sudaryta tik ketvirtadalis antrųjų patronimų – 25,5 proc. (12). Antrieji patronimai paprastai būdavo iš ankstesnės gyventojų kartos įvardijimų perkelti pirmieji patronimai. Taigi 1565 m. antruosius patronimus galime palyginti su 1528 m. dokumento pirmaisiais patronimais. Krikščioniškų asmenvardžių procentas čia turėtų būti panašus. Tačiau skaičiai visiškai nesutampa: 1528 m. Gardino pavieto vėliavos bajorų tėvavardžių (pirmųjų patronimų) krikščioniški asmenvardžiai sudarė 63,3 proc. visų pirmųjų patronimų (114). Kaip matome, 1565 m. antrųjų patronimų krikščioniškų vardų skaičius yra gerokai sumažėjęs – iki 25,5 proc., o lygindami su 1528 m. pirmaisiais patronimais galėtume laukti net 63,3 proc. Tačiau didelis nekrikščioniškų asmenvardžių 1565 m. dokumento bajorų antruosiuose patronimuose skaičius labiausiai susijęs su vieno asmenvardžio – Ейсимон[ъ]тъ – ypač gausiu vartojimu: 20 atvejų iš 47 antrųjų patronimų. 1528 m. dokumente tarp vardų, rekonstruotų iš pirmųjų patronimų, asmenvardis Eisimantas sudarė 6 proc. (9) ir buvo antras pagal populiarumą. Jeigu iš bendro rekonstruotų asmenvardžių skaičiaus (47), pavartoto 1565 m. dokumento antruosiuose patronimuose, atimtume asmenvardžius Ейсимон[ъ]тъ (20), liktų 27 atvejai. Iš jų rekonstruoti krikščioniški vardai (12) sudarytų 44,4 proc., o kiti nekrikščioniški vardai (15) – 55,6 proc. visų rekonstruotų asmenvardžių. Vis dėlto kyla klausimas: ar visi 1565 m. dokumento iš antrųjų patronimų rekonstruoti asmenvardžiai iš tikro buvo viena karta anksčiau gyvenusių asmenų tėvavardžiai ir prieš dvi kartas gyvenusių asmenų vardai? Galima manyti, kad 1565 m. dokumente antrieji patronimai (bent didelė jų dalis) jau nebebuvo iš tėvo įvardijimo perkelti pirmieji patronimai, taigi buvo nebe tėvo tėvavardžiai, o asmenvardžiai, atliekantys įvardijime kažkokią kitą funkciją, turbūt panašią į šiuolaikinių pavardžių. Ir tai funkcijai atlikti buvo pasirenkami ne visuotinai paplitę krikščioniški, o tautiniai asmenvardžiai. Vis dėlto to negalime pasakyti apie antruosius patronimus, sudarytus iš šventųjų vardų. Jie greičiausiai, kaip įprasta, buvo perkelti į asmenų įvardijimus iš jų tėvų įvardijimų pirmųjų patronimų ir buvo šių asmenų tėvų tėvavardžiai. Taigi būtent juos galime laikyti prieš dvi kartas gyvenusių vyrų vardais.

1565 m. dokumente iš 14 skirtingų nekrikščioniškų asmenvardžių sudaryta 74,5 proc. antrųjų patronimų (35 užrašymo atvejai): Вицычичъ (353), Дмишевича (356), Дорошъкевича (349), Дошычъ (353), Ейсмон[ъ]товича – 20 užrašymų: iš jų Ейсмонтовича – 5 užrašymai (348; 349; 356 ir kt.), Ейсмонътовича – 15 užrašymų (347; 350; 356 ir kt.), Кол[ъ]бачичъ – 2 užrašymai: iš jų Колбачичъ (349), Колъбачичъ (349), Лесновича (352), Лопеневича (16) (352), Миничъ (357), Окъсеневича (352), Петелчыца (352), Почобутовича – 2 užrašymai (352; 353), Сереневичъ (353), Сиръкгутевича (348, 349).

Reikia atkreipti dėmesį į pasikartojančius antruosius patronimus:

Ейсмон[ъ]товича – 20 užrašymų.

Кол[ъ]бачичъ  –  2 užrašymai: Петъръ Федоровичъ Колъбачичъ (349), Остапъко Федоровичъ Колбачичъ (349). Šių asmenų tėvavardžiai ir antrieji patronimai sutampa. Matyt, tai broliai. Ar galima asmenvardį Кол[ъ]бачичъ laikyti pavarde? Dar ne, nes jis nepaminėtas 1528 m. sąraše.

Почобутовича  –  2 užrašymai: Курыло Iвановичъ Почобутовича (352), Тымошъ Семеновичъ Почобутовича с Черги (353). Abiejų asmenų tėvavardžiai skirtingi – tai ne broliai, bet galbūt giminaičiai.

1690 m. LDK padūmės mokesčio surašymo Gardino pavieto asmenų sąraše randame vieną iš 1565 m. sąrašo antrųjų patronimų Почобутовича, netekusį patroniminės priesagos ir virtusį pavarde: p. Bartłomiej Poczobut (RP, 116); p. Jan [i] Marcin Poczobutowie (RP, 116). Ši pavardė turėjo susiformuoti dar XVI a. antroje pusėje.

Reikia paminėti dar du asmenvardžių perkėlimo kitoje gyventojų kartoje atvejus: gen. sg. Ейсмон[ъ]товича ir gen. sg. Сиръкгутевича.

Ейсмон[ъ]товича:

1528 m. – Венъцко Ейсимонтовичъ (91), Шимонъ Ейсимонътовичъ (92), Пашко а Статко, а Петрокъ, а Прокопъ Ейсимонтовичи (92) ir kiti, iš viso 9 asmenys. Iš užrašymų gausos galima spėti, kad patronimas Ейсимонтовичъ, nors ir užrašytas tėvavardžio pozicijoje, iš tikro įvardijime atliko kažkokią kitą, bet ne tėvavardžio, funkciją, pvz., galėjo būti susijęs su gyvenamosios vietos vardu (žr. toliau).

1565  m.  –  Щасны Новицъки Ейсмонътовича (356), Валенъты Аукгустиновичъ Ейсмонътовича Снаръски (356), Стась Желевичъ Ейсмонътовича (356), Щасны Жуковичъ Ейсмонтовича (352) ir kiti, iš viso 20 asmenų. Jeigu asmenvardis būtų užrašytas ne gen. sg., o nom. sg. linksniu, turbūt jį galėtume laikyti pavarde. Beje, 1690 m. dokumente patroniminės šio asmenvardžio formos tarp užfiksuotų gausių Eysmont pavardžių išvardijimų nėra, bet galima manyti, kad XVI a. tokių pavardžių, tik užrašytų nom. sg. linksniu, galėjo būti.

Įvardijimuose Щасны Новицъки Ейсмонътовича (356) ir Валенъты Аукгустиновичъ Ейсмонътовича Снаръски (356) yra po dvi potencialias pavardes: Новицъки Ейсмонътовича (356) ir Ейсмонътовича Снаръски (356). Asmenvardžiai Новицъки (356) ir Снаръски (356) yra pirmi būsimų pavardžių paminėjimai. Pavardėmis jie turėjo virsti XVI a. antroje pusėje. Apie tai plačiau žr. poskyryje „-sk- tipo antroponimai“. O asmenvardžiai gen. sg. Ейсмонътовича (abu 356) atstovavo senajai įvardijimo sistemai, kurioje iš esmės atliko visai šeimai ar net giminei bendro asmenvardžio funkciją.

Iš viso 20 asmenų turėjo bendrą asmenvardį gen. sg. Ейсмонътовича. Į šį asmenvardį galima žiūrėti kaip į grupinį antroponimą, atliekantį dar neegzistuojančios pavardės funkciją, bet bendrą didelei giminei. Tie asmenys galėjo būti susiję ir per bendrą gyvenamąją vietą: Gardino paviete buvo Eisimantų vietovė: gen. pl. Ейсмонътовъ (356), gen. pl. Ейсимонтовъ (674; 687), у Ейсимонтахъ (695). 1690 m. dokumente minima šio vardo parapija: Parafia ejsmontowska (RP, 89).

Сиръкгутевича:

1528 m. – Богданъ Сирътутевичъ (93). Patronimas greičiausiai užrašytas su korektūros klaida. Kadangi nebuvo sudarytas iš krikščioniško asmenvardžio, greičiausiai buvo ne tėvavardis, o kažkokią kitą funkciją įvardijime atlikęs asmenvardis.

1565 m. – Валенъты Анъдреевичъ Сиръкгутевича (348, 349). Dokumente po šio asmens įrašytas Шимонъ Шыркгутевичъ (349). Galima spėti, kad visais trim atvejais įrašyti vienos šeimos arba giminės atstovai, o asmenvardžiai įvairuoja dėl užrašymo klaidų. 1690 m. dokumente nė vienas iš šių asmenvardžių nepaminėtas, bet negalima atmesti prielaidos, kad pavardė *Сиръкгутевичъ ar Шыркгутевичъ XVI a. galėjo egzistuoti, taip pat, net ir nepatekusi į 1690 m. dokumentą, ji galėjo egzistuoti ir vėliau. Galima ir kita nuomonė: visi šie asmenvardžiai buvo vienas su kitu nesusiję skirtingi antroponimai.

IŠVADOS

1. Ankstesnės gyventojų kartos -sk- tipo asmenvardžiai į 1565 m. kartos asmenų įvardijimus galėjo būti perkeliami darant patroniminės priesagos vedinį (Друцкевичъ, Долъгошцичъ) arba perkeliant tiesiogiai – taip asmenvardis virsta pavarde. Vis dėlto dauguma šių asmenvardžių dar nebuvo paveldimi. Į vienos moters įvardijimą -sk- tipo asmenvardis buvo perkeltas patronimų perkėlimo pavyzdžiu – keičiant linksnį į genetyvą: Струтынского. Rastos dvi -sk- tipo pavardės: Халецки, Куровъски. Dar šeši -sk- tipo asmenvardžiai yra pirmas vėliau paliudytų pavardžių paminėjimas: Завацъки, Каменъски, Новицъки, Петровъски, Свиръски, Снаръски. Pavardėmis jie turėjo virsti XVI a. antroje pusėje.

2. Iš asmenvardžių, kurie nėra vardai, patronimai ar -sk- tipo antroponimai, abejonių nekelia Шышъко pavardė. Su išlyga pavardėmis taip pat galime laikyti keturis šio tipo asmenvardžius, kurie, virsdami pavarde, neteko patroniminės priesagos: Ейсмонтъ, Кобята, Стер[ъ]пейко, Толоч[ъ]ко. 1565 m. dokumentas yra pirmas vėliau paliudytos pavardės paminėjimas dar penkių šio tipo asmenvardžių: Белокозъ, Галабурда, Доха, Куликъ, Мицута. Pavardėmis jie turėjo virsti XVI a. antroje pusėje.

3. Tarp pirmųjų įvardijimo patronimų užfiksuotos keturios pavardės: Кгинюшевичъ, Киселевичъ, Моръдасовичъ, Носовичъ. Yra dar du šio tipo pirmieji vėliau paliudytų pavardžių paminėjimai: Бутрымовичъ, Полуяновичъ. Galima spėti, kad reta krikščioniško asmenvardžio patroniminė forma Хомичъ, vėliau paliudyta kaip pavardė, 1565 m. dokumente buvo pirmas būsimos pavardės paminėjimas. Pavardėmis šie asmenvardžiai turėjo virsti XVI a. antroje pusėje.

4. Antrieji patronimai, ypač užrašyti gen. sg. linksniu, atstovavo senajai įvardijimo sistemai, kur jie iš dalies atliko dabartinių pavardžių funkciją. Iš antrųjų patronimų gen. sg. Ейсмон[ъ]товича ir gen. sg. Сиръкгутевича (taip pat užrašymo variantas Шыркгутевичъ) kilusios pavardės galėjo funkcionuoti jau XVI a. viduryje, jeigu būtų užrašytos ne genetyvu, o nominatyvu. Iš antrųjų patronimų pirmuoju vėliau paliudytos pavardės paminėjimu galime laikyti gen. sg. Почобутовича. Asmenvardis, netekęs priesagos, pavarde turėjo virsti XVI a. antroje pusėje.

5. Vienas asmuo turėjo dvi pavardes: Халецъки Киселевичъ. Du asmenys turėjo po dvi potencialias pavardes: Новицъки Ейсмонътовича ir Ейсмонтовича Снаръски. Abu čia užrašyti -sk- tipo asmenvardžiai Новицъки ir Снаръски buvo pirmas vėliau paliudytos pavardės paminėjimas, o asmenvardžiai gen. sg. Ейсмонътовича atstovavo senajai įvardijimo sistemai, bet užrašytus nominatyvu juos būtų galima laikyti pavarde XVI a. viduryje.

Gauta 2020 09 27

Priimta 2020 10 30

Šaltiniai

1. Литовская Метрика. III. Книги Публичныхъ Делъ. Переписи войска литовскаго. Петроградъ, 1915.

2. Metryka Litewska. Rejestry podymnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Województwo Trockie 1690 r. Warszawa, 2000.

Literatūra

[1] ČIRŪNAITĖ, Jūratė. 2002. Lietuvos totorių pavardžių formavimasis XV–XVII a. Baltistica, 2001, XXXVI (2), p. 299–306.

[2] ČIRŪNAITĖ, Jūratė. Bajorų pavadinimai  –  lietuvių pavardžių šaltinis. Baltistica, 2003, XXXVII (2), p. 343–352.

[3] ČIRŪNAITĖ, Jūratė. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žydų ir totorių pavardžių formavimosi ypatumai. Liaudies kultūra, 2009, 4, p. 39–43.

[4] ČIRŪNAITĖ, Jūratė. 2010. Giminės asmenvardis XVI  a. Kauno pavieto bajorų įvardijime. Lituanistica, 2010, T. 56, Nr. 1–4 (79–82).

[5] ČIRŪNAITĖ, Jūratė. Kauno pavieto bajorų įvardijimas XVII amžiaus pabaigoje. Baltų filologija, 2011, XX (1), p. 25–34.

[6] MACIEJAUSKIENĖ, Vitalija. Lietuvių pavardžių susidarymas XIII–XVIII a. Vilnius: Mokslas, 1991.

[7] RAGAUSKAITĖ, Alma. XVI–XVIII a. kauniečių asmenvardžiai. Vilnius: LKI leidykla, 2005.

[8] SINKEVIČIŪTĖ, Daiva. Lietuvių dvikamienių asmenvardžių trumpiniai ir jų kilmės pavardės. Vilnius: VU leidykla, 2006.

[9] ХУДАШ, Михайло Лукичъ. З iсторiї формування i становлення українських прiзвищ. Мовознавство, 1969, II, 37–46.

[10] ХУДАШ, Михайло Лукичъ. К вопросу о возникновении украинских фамилий. Антропонимика. Москва, 1970, с. 121–125.


(1) Šiame tyrime neišskiriami -ck- tipo asmenvardžiai, kuriuos kai kurie autoriai išskiria iš kitų -sk- tipo antroponimų. Lietuvių istorinės antroponimikos darbuose įprasta šiuos asmenvardžius vadinti -sk-tipo antroponimais (įvardijime jie atlieka tą pačią funkciją).

(2) Asmenvardžiai išvardyti nenurodant jų užrašymo konteksto – tai jau kito tyrimo objektas.

(3) Analogiškas atvejis yra 1567 m. LDK kariuomenės surašymo Gardino pavieto registre: asmenvardis Мокрецкевичъ įvardijime Ивановский Мокрецкевичъ (691) „Ivanovskis, Mokreckio sūnus“. Plg. 1565 m. sąrašo asmens įvardijimą su panašiu asmenvardžiu: Артемъ Мокрыцъки (357).

(4) 1567 m. LDK kariuomenės surašymo Gardino registre įrašyti 2 asmenys, turintys -sk- tipo asmenvardį, taigi ir pavardę Куровский: Гораинъ Юхновичъ Куровский (678) ir Андрей Васильевичъ Куровский (679).

(5) Krikščioniškais asmenvardžiais (arba liaudinėmis jų formomis) galėtume laikyti tris šio sąrašo antroponimus: Грышано (iš: Григорий), Карпъ, Мицута (iš: Димитрий).

(6) 1567 m. Gardino vėliavoje yra šio asmens įvardijimas: Иванъ Шишка (678).

(7) 1528 m. ir 1567 m. dokumentuose vartojama forma su jungiamuoju balsiu Ейсимонтовичъ, o 1565 m. dokumente jungiamojo balsio nėra – Ейсмонтъ.

(8) 1567 m. Gardino vėliavoje asmenvardį Ейсимонтъ turėjo 40 asmenų. 1565 m. dokumente užrašyta 20 asmenų su vyriško patronimo genetyvu Ейсмон[ъ]товича.

(9) 1567 m. Gardino vėliavoje užrašyti 3 asmenys su antroponimu Стирпейко. 1565 m. vartota asmenvardžio forma su e (Стер[ъ]пейко) skiriasi nuo 1528 ir 1567 m. vartotos formos su i (Стирпейко, Стирпейковичъ).

(10) Į tą skaičių neįtraukti 2 patronimai, sudaryti iš -sk- tipo antroponimų, kurie buvo aptarti poskyryje „-sk- tipo antroponimai“.

(11) Жданъ – paplitęs rusėniškas vardas, jis buvo vartojamas ir etninėse lietuvių žemėse.

(12) Щас[т]ный – greičiausiai krikščioniško vardo Feliksas vertinys.

(13) 1528 m. Gardino vėliavoje taip pat yra įvardijimas Станъко Кгилюшевичъ (93). Asmenvardis Кгилюшевичъ greičiausiai užrašytas su korektūros klaida: turėtų būti Кгинюшевичъ. Tačiau tai gali būti ir kitos šaknies antroponimas.

(14) 1567 m. Gardino vėliavoje yra užrašytas asmuo Павелъ Кгинюшовичъ (689).

(15) 1567 m. Gardino vėliavoje šis asmuo yra taip pat: Халецкий Киселевичъ (691).

(16) Лопеневича – dvigubas patronimas iš Лопенъ (lietuviškas patronimas su priesaga -ėnas: Lapėnas).

JŪRATĖ ČIRŪNAITĖ

Anthroponyms and Surnames of the Nobility of the Grodno Powiat in 1565

Summary

Patronyms could have been formed from the -sk- type anthroponyms in the generation of 1565: Друцкевичъ, Долъгошцичъ. Two surnames were found among the  -sk- type anthroponyms: Халецки, Куровъски. Six more -sk- type anthroponyms are the first mention of later authenticated surnames: Завацъки, Каменъски, Новицъки, Петровъски, Свиръски, Снаръски. They were supposed to become surnames in the  second half of the  sixteenth century. Among the  anthroponyms that are not names, patronymics, -sk- type anthroponyms, the surname Шышъко is unquestionable. Provisionally, four anthroponyms can also be considered surnames as, when changing into a surname, they dropped the patronymic suffix: Ейсмонтъ, Кобята, Стер[ъ]пейко, Толоч[ъ]ко. In the document of 1565, five more anthroponyms of this type, which were later authenticated, are mentioned for the first time: Белокозъ, Галабурда, Доха, Куликъ, Мицута. They had to become surnames in the second half of the sixteenth century. Four surnames are recorded among the first patronymics: Кгинюшевичъ, Киселевичъ, Моръдасовичъ, Носовичъ. There are two other first mentions of this type of later authenticated surnames: Бутрымовичъ, Полуяновичъ. Also, the rare patronymic form of the Christian anthroponym Хомичъ can be considered the first mention of the surname. These anthroponyms were to become surnames in the second half of the sixteenth century. The second patronymics, especially those recorded in the genitive case singular, represented the old naming system where they partially performed the  function of the  present surname. The surnames derived from the second patronymics, Ейсмон[ъ]товича and Сиръкгутевича (there is also a variant of the inscription Шыркгутевичъ), could have functioned already in the middle of the sixteenth century if they were written not in the genitive but in the nominative case. The anthroponym Почобутовича can be considered the first mention of a surname authenticated later among the second patronymics. Having dropped its suffix, this anthroponym had to become a surname in the second half of the sixteenth century. One person had two surnames: Халецъки Киселевичъ. Two people had two potential surnames: Новицъки Ейсмонътовича and Ейсмонътовича Снаръски. Both anthroponyms of those potential surnames of -sk- type, namely, Новицъки and Снаръски, were the first mention of later authentication, while Ейсмонътовича can be presumed to be a surname if written in the nominative case.

Keywords: proper name, name, surname