Ekonomiška asmeninė spinduliuotės dozimetrija

  • O. Korostynska
  • K. Arshak
  • J. Harris

Anotacija

Norint sukurti efektyvius dozimetrinius prietaisus, būtina giliai suprasti fizikines medžiagų, patiriančių spinduliuotės poveikį, savybes. Jonizuojančios spinduliuotės detekcija remiasi tuo, kad dėl jos įtakos kinta medžiagų elektrinės ir optinės savybės. Manoma, kad spinduliuotė sukelia sandaros defektus (vadinamus spalvos centrais arba deguonies vakansijomis oksiduose), kurių tankis kinta priklausomai nuo ekspozicijos trukmės.
Laikoma, kad plonųjų sluoksnių technologija yra ekonomiška alternatyva kuriant pačius įvairiausius jutiklius. Ji ypač patraukli naudojant metalų oksidų sluoksnius, kurių lydymosi temperatūra yra žemesnė nei 2000 C, nes taip galima pagaminti ištisą spektrą mišrios sandaros sluoksnių. Spinduliuotės įtaka tokiems sluoksniams priklauso ir nuo dozės, ir nuo sluoksnių parametrų, pavyzdžiui, storio: pažeidimai didesni, kai dozė didesnė ir sluoksnis plonesnis.
Aptariamos galimybės aptikti gama spinduliuotę, naudojant termiškai garinamus NbO2 plonus sluoksnius. Sluoksniai užgarinti skirtingu padengimo greičiu, esant skirtingam slėgiui. Eksperimentiškai patvirtinta, kad sluoksnių gamybos parametrai turi įtakos gama spinduliuotės aptikimo jautriui.

Publikuotas
2009-07-01
Skyrius
Condensed Matter Physics and Technology