Vandens ir nedidelių monokarboksirūgščių asociatų tyrimas matricinės izoliacijos FTIR spektrometrijos metodu

  • J. Čeponkus
  • D. Leščiūtė
  • D. Čepulinskaitė
  • M. Pučetaitė
  • V. Šablinskas

Anotacija

Vanduo daro įtaką daugeliui cheminių, fizikinių ir biologinių procesų, vykstančių gamtoje. Vandens molekulės dėl savo dydžio gali būti priskirtos nesudėtingų molekulių klasei. Tačiau dėl savybės sudaryti su aplinkinėmis molekulėmis stiprius vandenilinius ryšius vandens molekulės dažniausiai yra didesnių molekulinių darinių sudėtinė dalis.
Vandens ir karboksirūgščių asociatų tyrimai yra svarbūs keletu aspektų. Nedidelės karboksirūgštys yra plačiai paplitusios gamtoje, todėl svarbu žinoti, kaip vanduo veikia šių medžiagų savybes. Vandens ir nedidelių organinių molekulių asociatai gali būti geras modelis, siekiant suprasti vandenilinio ryšio ypatybes sudėtingose sistemose.
Infraraudonoji (IR) spektrometrija yra vienas geriausių metodų įvairioms molekulinėms sistemoms tirti. Analizuojant IR sugerties spektrus galima gauti tiesioginę informaciją apie branduolių virpesius molekulėje. Ši informacija leidžia nustatyti tiriamos molekulės struktūrą bei įvairius dinaminius parametrus. Matricinės izoliacijos metodas praplečia IR spektroskopijos galimybes tyrinėti izoliuotas molekules ir molekulinius kompleksus.
Spektrinės juostos buvo priskiriamos vandens ir karboksirūgšties asociatui, naudojantis eksperimentų, atliktų keičiant bandinių ir matricos santykus, bei teorinių kvantinės chemijos skaičiavimų rezultatais.
Tyrimų metu užregistruotos vandens ir karboksirūgščių asociatų spektrinės juostos, pirmą kartą nustatyti acto rūgšties ir vandens, propiono rūgšties ir vandens bei sviesto rūgšties ir vandens kompleksų energiniai parametrai ir sandara. Nustatyta, kad vandenilinio ryšio energija mažėja, didėjant karboksirūgšties radikalui.

 

Publikuotas
2009-04-01
Skyrius
Spectroscopy